Frequently Asked Questions

*Bilgenz: Bursa Binicilik Kursu programında dersler bireysel mi oluyor? Grup halinde mi oluyor? Birde hangi günler ders yapıyoruz? CVP. Doğuşlu Binicilik Merkezi-Sıkça Sorulan Sorular bölümünden detaylı bilgi alabilirsiniz. Sizin için yazı üzerine hızlı erişim linki bıraktık. Aradığınız bilgi bu kısımda yok ise KADOST DESTEK yazınız. Yaz ve kış kursları hariç Bursa Binicilik Kursları temel aşamada bireysel olarak yapılmaktadır. İlerleyen süreçte aynı binicilik seviyesinde ki biniciler aynı derslerde grup halinde ders işleyebilirler.

*Atlıhan: Ya bu Patara plajı at turu programlarında ulaşımı biz mi karşılıyoruz? CVP: İç hat ve dış hat ulaşımlarını siz sağlıyorsunuz. ''KADOST DESTEK'' bölümünden ulaşım ve bilgi desteği alabilirsiniz. Turlar altında ki dahil hariç bölümlerinden detaylara bakabilirsiniz. Likya Yolu ve Patara Plajı at turları sistem yüklemeleri devam ediyor. @kadost instagram sayfalarımızı takip ediniz. Teşekkür ederiz.

*Drderya: At turunda at kullandırıyorsunuz, atv turunda atv kullanabiliyoruz. Jeep safari turunda jeep kullanamıyoruz. O büyük jeepleri kullanmak istiyorum. Sonuçta kiralıyoruz, kullanma hakkımız var. CVP:   drderya Jeepler maalesef çok pahalı, tehlikeli ve özel izne tabi araçlar. Kapadokya Alan Başlanlığı prosedürlerine göre, şirket personeli olmayan, ehliyet, psikoteknik, src belgesi olmayan kişilerin araçları kullanması yasak. Ve cezai yaptırımlara bağlı. 2Gün üzeri konaklamalı jeep safari turlarında, deneyimli ziyaretçilerde jeepleri belirli periyotlarda kullanabiliyor.

*Tunabey78 Likya Yolu ve Patara Plajı at turu sistemde güzükoyor ama satışa açılmamış. Kayıt almıyor musunuz? CVP: Likya yolu ve Patara Plajı at turlarının bilgileri hala sistemimize yükleniyor. Tur rotalarına DOSTLAR-AKTİVİTE SAĞLAYICILAR-DOĞA BİNİCİLİK MERKEZİ-SIKÇA SORULAN SORULAR adresinden ulaşabilirsiniz Tuna bey. Aradığını bilgilere ulaşamazsanız KADOST DESTEK bölümünden yazabilirsiniz. (Not: Sizin için, hızlı erişim bağlantı linki ekledik. Yazı üzerine tıklamanız yeterli.

*zubeydey1**** Turlarınızın içinde fotoğraflar çekimi için güzel komseptler ayaralamsıda varmı. Sayfanızdaki konseptler size mi ait? CEVP: Turlarımızda fotoğraf çekilmektedir. Konsept fotoğraflarımızda gördüğünüz, özel programalardır. Misafirlerimiz taleplerini iletiyor, biz kurguyu sağlıyoruz. Evlilik teklifi, doğum günü, klip, dizi, film, özel akşam yemekleri bu kapsamdadır.  Katılımcılar fotoğrafçılarını getirmekte yada biz fotoğrafçı sağlamaktayız.

*ozer5981 Turlarınız kaç günlük CVP. Turlarımız 10dk.dan başlayıp 10Güne kadar devam etmektedir. Branşlara ve lokasyonlara göre değişiklik göstermektedir. Sitemizden içerikleri inceleyebilirsiniz. www.kadost.com*

*gamzet4ks Kapadokyayı çok severim ben haziranda gittiğimde malesef pandemiden dolayı balon uçuşlaro yasaklanmıştı. Şu an varmı acaba uçuşlar (22.08.2020) CVP itibari ile balon uçuşları açılmıştır. Ancak hava muhalefeti sebebi ile bugün balonlar uçuşları iptal edilmiştir. (22.08.2020) Günlük uçuş programlarını  http://shm.kapadokya.edu.tr/default.asp linke tkılayarak inceleyebilirsiniz. 

*nissamrt Balon uçuş fiyatlarını öğrenebilirmiyim.  CVP balon uçuşları pandemi sebebi ile iptal edildiği için fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Güncel fiyatları Balon Turları bölümümüzden takip edebilirsiniz. Ortalama dönemsel olarak değişmekle birlik 100-200 EURO arasında değişmektedir.

*isosisosi Biz kiloluyuz diye ata bindirmiyorlar kızlar söz konusu olunca umursamıyorlar #adaletinbumudünya CVP:kadost @isosisosi 😊😄 at ve binici guvenligi icin 120 sinir... Bu sinirda iseniz alabiliriz. Bay bayan ayirimi yapmiyoruz. 

*sibelt4ncaTurlara çocuklar katılabiliyor mu kadost@sibelt4nca bazi turlarimiza katilabiliyorlar. Web sitemizden kadost Kids blomumuze ekleme calismalarimiz devam etmekte. Her tur icin katilimci detaylarini www.kadost.com web sitemizden inceleyebilirsiniz. 8/16 yas grubu gunubirlik turlarimizin cogunluguna katilabiliyor 

 *leo1mia2 Yoğunluk varmıdır acaba. Pandemiden dolayı çol tedirginiz.  kadost @leo1mia2 Pandemi onlemlerimizi aldik. www.kadost.com adresimizden Covid önlemlerimizi inceleyebilirsiniz. Bölgemiz ve otellerimiz suan çok sakin. Tam ziyaret zamani :) 

*asya0lgn İletişim bilgilerinizi ögrenebilirmiyim  kadost @asya0lgn www.kadost.com Tel. Whtzp WeC +905455506650 - [email protected] Adres: Goreme Kadost / Cavusin Kadost Inst/Face Kadostturkey 

*emel4c4r Pandemiden dolayo çıkmak istemiyoruz bir yere. Otelleri nasıl acaba önlemler alınmışmıdır diye düşünüyoruz kadost @emel4c4r Kapadokya otellerimizin hizmet memnuniyet orani %90 uzeridir. Cogunlugu butik olduklari icin guvenlidirler. Kapadokya otellerimize kefiliz 😊 

*zubeydey1ld1z Turlarınızın içinde fotoğraflar çekimi için güzel komseptler ayaralamsıda varmı. Sayfanızdaki konseptler size mi ait. kadost @zubeydey1ld1z tabiki😊 


Soru 1 Kapadokya At Turlarını Nerede Yapılıyor? Cevap 1 Kapadokya At Turları rota detayları her tur için, satış sayfasında detaylı olarak anlatılmaktadır. Bununla birlikte Göreme Merkez Vadilerinde turlarımızı yapmaktayız. 1Saatlik Kapadokya At Turu için Göreme Kılıçlar Vadisi, Kızlar Manastırı, Güllü Vadi- Kızılçukur Panaroma dönüş. 2Saat Kapadokya at turu için Güllü Vadide at turları yapılmaktadır.

Soru 2 Daha önce ata binmedim sorun olur mu? Cevap: Daha önce at binmemiş olmanız turlarımıza katılmanıza engel değildir. 3 Saate kadar olan Kapadokya at turlarımız amatör biniciler için uygundur. Turdan önce personellerimizin vereceği kısa info atlarınızı yönlendirmeniz için yeterli olmaktadır. Gerekli durumlarda atınızı personelimiz tutmak suretiyle size eşlik edecektir. Tur Esnasında: Atlarımız tek sıra halinde tur liderini takip ederek ilerlerler. Atlar vadilerde tek sıra halinde gitmeye alıştırıldıkları için, bu sıralamanın dışına çıkamazlar.

Soru 3 Kapadokya'da At Binerken nelere dikkat etmeliyim?  Cevap: Kapadokya at turlarımızda rahat kıyafetlerle binişe gelmelisiniz. Ayakkabılarınız topuksuz ve rahat olmalıdır. Kask ve diğer koruyucu ekipmanlar tarafımızdan sağlanacaktır. Personellerimiz biniş esnasında sizi yönlendireceklerdir. Bu yönlendirmelere dikkat etmelisiniz. Kapadokya mevsimleri değişkenlik gösterdiğini için, giyiminizi Kapadokya mevsim şartlarına uygun olması gerekmektedir. Yazları tişört, spor ayakkabı, kışları mont, bot vs.

At Üzerine Biniş: Binici platformu üzerine çıkarak atınızın üzerine raht binebilirsiniz. Bu işlem esnasında personellerimiz size yardımcı olacaklar.

Atı Yönlendirme: Sağ dizgini çekmeniz durumunda atınız sağa döner. Sol dizgini çekmeniz durumunda atınız sağa döner. İki dizgini aynı eşitlikte çekerseniz atınız durur. Turlar tek sıra halinde ilerler. Atınızı tur sırasından çıkartmamanız gerekmektedir.

At Üzerinde Denge: Atınızın üzerinde rahat denge kurmanız için üzengi boylarınızın size uygun ve aynı eşitlikte olması gerekmektedir. Üzengi ayarlarınız için personelimiz yardımcı olacaktır. Ekstra yardım talepleriniz için personelimize söylemeniz yeterlidir. Ayağınızın 1/3 inin üzengiye girmesi, topuk kısmınızın yere doğru basılı olması denge için önemlidir. Vücudunuzun dik olması, yokuş inerken geriye doğru, yokuş çıkarken öne doğru eğilmeniz dengede kalmanızı kolaylaştıracaktır.

Soru 4 Kapadokya at turlarında bir ata 2 Kişi binebilir mi? Kapadokya'da At kiralayıp yalnız binebilir miyim? Cevap 4 Her at bir kişiliktir. Bir ata 2 kişi binemezsiniz. Atlarımız rehber olmadan bireysel olarak verilmemektedir.

Soru 5 Kapadokya'da at turu ücretleri ne kadar? Kapadokya At Turu ücretleri farklılık gösterebilir mi? Cevap 5 Kapadokya'da bir çok binicilik firması bulunmaktadır. Bu firmalar Kapadokya Atçılar Birliği fiyat tarifelerini uygulamaktadır. Bu sebeple fiyatlar değişiklik göstermez. Bununla birlikte dikkat etmeniz gereken husus hizmet aldığınız firmanın yasal olması, ihtimal dahilinde yaşanabilecek sorunlarda biniş sonrası hizmet desteklerini sağlamasıdır.

Soru 6 Kapadokya at Turlarına kimler katılamaz?  Cevap 6 110 kg. üzeri biniciler Kapadokya at turlarına, at güvenliği için katılamazlar. 4 Yaş altı katılımcılar ile kronik rahatsızlığı bulunan misafirler, hamileler, yakın zamanda ameliyat geçirmiş olanlar, Vücut uzuv kaybı olan katılımcılar, panik atak, kalp, tansiyon rahatsızlığı bulunan misafirlerimiz turlarımıza katılamazlar. Misafirlerimizin tura katılmış olmaları söz konusu sağlık durumlarının engel teşkil etmeyeceği taahhüdünde olduklarını beyan eder. Amatör binicilerimiz Kapadokya'da ki 4 saat üzerinde ki turlarımıza katılamazlar. Ders içerikli 2-3-5-7 günlük hizmetlerimize katılabilirler.

Soru 7 Kapadokya'da at turu satın aldım ama gelmedim ne olur? Cevap 6  Kapadokya'da at turu satın alıp gelmezseniz, rezervasyon iptal-iade koşulları devreye girer. İptal-iade süresi dışında at turunu iptal etmezseniz, tur katılım hakkınız yanar ve tur ücretini iade alamazsınız. Günübirlik turlarda 6 Saat kadar, Uzun turlarda 3 Gün öncesine kadar yazılı olmak kaydıyla iptal başvurusu yapabilir tur ücretinizi alabilirsiniz. Turunuzu 4 saat kala erteleyebilir, tur hakkınızı başkasının kullanımına sunabilirsiniz. 

Soru 8 Kapadokya at turlarına çocuklar katılabilir mi? Hangi yaş grupları Kapadokya at turuna katılabilir? Cevap: Kapadokya at turlarına 4yaşına kadar olan çocuk biniciler katılabilir. Çocuklar ayrı ata binseler de, velileri ile ata binseler de normal tur ücreti alınır. Rezervasyon yapan misafirlerin çocuk sayılarını ve çocukların yaşlarını tam olarak bildirmeleri önemlidir.

Soru 9 Kapadokya Gün Batımı at turu nedir? Cevap: Kapadokya gün batımı at turu, Kapadokya'da günbatımı saatinde yapılan 2saatlik at turudur.  Kapadokya günbatımı at turu rotası Kılıçlar Vadisi, Kızlar manastırı, Güllü Vadi - Kızılçukur panaroma, Güllü Vadidir. Atlar sıra halinde rehber eşliğinde giderler. Kapadokya gün batımı at turu fiyatları, gün içi at turu fiyatlarından farklıdır.

Soru 10 Kapadokya Gün Doğumu at turu nedir? Cevap: Kapadokya gündoğumu at turu, Kapadokya'da gün doğarken atlarla yapılan 90 dakikalık turdur. Bu turda balonlarla fotoğraf çekme ve balonları görme imkanınız bulunmaktadır.

Soru 11 Kapadokya'da koşan atlarla nasıl fotoğraf çektirilir? Cevap: 05455506650 nolu tel. hattımızdan veya web sitemiz üzerinden rezervasyon yaparak Kapadokya'da koşan atlarla fotoğraf çekebilirsiniz. Eğer fotoğrafçınız yoksa fotoğrafçı ve drone kameraman kiralayabilirsiniz. 

Soru 12 Kapadokya'da koşan atlarla fotoğraf çektirmek kaç tl? Cevap: Kapadokyada koşan atlarla fotoğraf çektirme fiyatları ortalama 1000 tl.den başlamaktadır.


SORUNUZ VE CEVABI YUKARIDA Kİ AÇIKLAMALARDA YOK MU? BİZLERE ULAŞINIZ 05455506650 - BİLGİ@KADOST.COMKAPADOKYA GÜN BATIMI AT TURU NEDİR? Kapadokya günbatımı at turu, Kapadokya'da gün batımı saatinde yapılan at turudur. Kapadokya gün batımı at turu 2Saat sürer. At çiftliğinden gün batımına yaklaşık 2saat kala tura başlanır. Kapadokya vadilerinde tur yapılır. Günbatımı saatinde Kapadokya'da güneşin batışı izlenir ve dönüş yapılır. Kapadokya gün batımı at turlarında güneşin batışı sırasında Kapadokya vadilerine turuncu, altın sarısı bir ışık yansır. At turuna katılan kişiler, günbatımı sırasında verilen mola noktasında fotoğraf ve video çekme fırsatı bulurlar.

KAPADOKYA GÜN BATIMI AT TURU NASIL YAPILIR? Kapadokya gün batımı at turu için 05455506650 nolu hattımızdan veya kadost web sitemizden rezervasyon yapılır. Rezervasyon esnasında kaç kişilik bir tur talep edildiği, eğer isteniyorsa otelden transfer (servis) bilgileri verilir. Günbatımı at turu rezervasyonundan sonra, eğer misafirler kendi imkanları ile geleceklerse, saat kaçta Kadost At Çiftliğinde olmaları gerektiği katılımcılara bildirilir. Eğer katılımcılar Kadost a ait servis araçları ile gelecekse saat kaça otelden veya alınış noktasından alınacakları bildirilir. Kadost At Çiftliğine ulaştıktan sonra, kask takma, aktivite bilgilendirme formu imzalaması süreci tamamlanır. Daha sonra Kapadokya Günbatımı At Turunda, binicilerin atları nasıl yönlendireceğini ve turda neler yapılması gerektiğini anlatan kısa bir info verilir. İnfodan sonra binicilere uygun atlar seçilir. At binme ve üzengi (atda denge sağlamayı sağlayan baskı kayışı) ayarlaması yapılır. Tek sıra halinde yetkililerin yönlendirmesi ve sıralaması ile Kapadokya Gün Batımı At Turu başlar. 2Saat boyunca yetkililerle at turu yapılır. Gün batımı izlenir. Ve dönüş yapılır.

KAPADOKYA GÜN BATIMI AT TURU NEREDE YAPILIR? Kapadokya gün batımı at turu Kadost Göreme At Çiftliğinden başlar. Atlar Kadost'tan Kılıçlar Vadisinin başlangıç noktasına kadar sıralanır, temel biniş ve tur bilgileri bu süreçte binicilere anlatılmaya devam eder. Kılıçlar Vadisi başlangıç noktasına giren atların ilk uğrak yeri birinci fotoğraf molası alanıdır. Kılıçlar Vadisi, Göreme Açıkhava Müzesi'nden başlayıp Çavuşin Kasabası'na kadar uzanan 3.5kmlik bir vadidir. Kılıçlar Vadisi vadi içerisinde ki kılıca benzeyen peri bacalarından ismini alır. Vadi patika yollardan, uzanan harika bir doğa yapısına sahiptir. Atlar bu patika yollardan turuna devam ederken, 2.mola noktasına gelinir. Bu mola noktası Kılıçlar Vadisi'nin içinde bulunan tarihi Kızlar Manastırı tarihi köyü kalıntılarına tepeden bakan harika bir manzaradan vadiyi görür. Kızlar Manastırı 9.Yılda kurulmuş, kilise ve yaşam odaları bölümlerinden oluşan çok katlı devasa bir kaya kütlesidir. At turu tam bu tarihi kalıntıların önünden geçen patika bir yoldan devam ederek, Kılıçlar Vadisi, Güllü Vadi ve Kızılçukur Vadilerinin bir kısmını tepeden gören bir panoromik seyir alanına açılır. Burada fotoğraf ve video çekim molası veren atların bir sonraki durağı Güllü Vadi olacaktır. Güllü Vadi kanyonu Kapadokya'nın en güzel vadilerinden bir tanesidir. Güllü Vadi içerisinden küçük bir dere akar ve yemyeşil bir bitki örtüsü vardır. Güllü Vadi'nin girişine kadar giden Günbatımı At Turu buradan dönüşe geçer. Günbatımı seyir alanına dönen atlar, binicilerin gün batımını izlemesi için 10-15dk.lık bir mola verirler. Gün batımı sonrasında hava kararmadan atlar çiftliğe dönerler.

KAPADOKYA GÜN BATIMI KAÇ TL? KAPADOKYA GÜN BATIMI NE KADAR? Kapadokya gün batımı at turu güncel fiyatı ile 500TL. - 27 USD - 27 EU. civarındadır. +kdv, transfer ücreti, özel turlar extradır.

KAPADOKYA GÜN BATIMI AT TURU SAAT KAÇTA BAŞLAR? Kapadokya gün batımı at turlarının başlangıç saati mevsimsel olarak değişiklik gösterir. Bu süre yazı 18.30a kadar uzarken, kış zamanlarında 15.30 lara kadar inmektedir. Güncel gün batımı at turu başlangıç saatini KADOST DESTEK bölümünden yetkililerimize sorarak öğrenebilirsiniz.

Soru 1  Kapadokya ATV Turlarını nerede yapıyorsunuz? Kapadokya At Turlarında Hangi Atv leri kullanıyorsunuz? Cevap 1 Kapadokya ATV Turlarımızın rota detayları her tur için, satış sayfasında detaylı olarak anlatılmaktadır. Bununla birlikte Kapadokya'da Göreme Merkez Vadilerinde Nevşehir Valiliğince belirlenen alanlarda turlarımızı yapmaktayız. Kullandığımız atvler 200CC Küba, Yuki, Motoran, Kymco marka atvlerdir.

Soru 2 Daha önce atv kullanmadım sorun olur mu? Cevap 2 Kapadokya'da kullanılan Atvler otomatik viteslidir. Fren-Direksiyon-Gaz kontrolü ile çalışırlar. Kullanımı kolaydır. Deneme sürüşü ile katılımcıların binişe uyum sağlamaları sağlanır.

Soru 3 Kapadokya'da Atv Turuna katılırken nelere dikkat etmeliyim?  Cevap 3 Kapadokya Atv Turlarında, atv araçlarını kullanırken dikkatinizi araca ve yola vermeniz, size anlatılan kurallara uymanız, iki teker-drift gibi olumsuz sürüşlerden kaçınmanız, kaskınızı sürekli takılı tutmanız, sürüş esnasında cep telefonu, fotoğraf çekmek gibi dikkat dağıtıcı unsurlarla uğraşmamanız, hız limitlerine dikkat etmeniz güvenliğiniz için önemlidir.

Soru 4 Kapadokya'da 1 ATV kiralayıp, 2 Kişi binebilir miyiz? Kapadokya'da Atv kiralayıp kendim binebilir miyim? Cevap 4 Kapadokya'da kiralanan atv motorlar 2 Kişiliktir. Atv kiralama fiyatımız araç fiyatıdır. 1 Atv ye 2 Kişi binebilirsiniz. Kapadokya'da bireysel atv kiralama ile yanınızda tur lideri olmadan araziye çıkamazsınız. Her tur için tur liderimizin sizinle gelme zorunluluğu bulunmaktadır. Çünkü vadilerin her bölgesi atv girişine açık değildir. Yollar zor ve riskli olabilir. Arazi de araç mekanik hata verebilir. Bu ve buna benzer birçok sebeple yanınızda uzman bir liderin size eşlik etmesi yararınızadır. Tur lideri için extra ücret talep edilmemektedir.

Soru 5 Kapadokya'da Atv Kiralama ücretleri farklılık gösterebilir mi? Cevap 5 Kapadokya'da faaliyet gösteren atv firmaları arasında,  yasal veya yasa dışı olarak çalışan onlarca atv firması bulunmaktadır. Buna bağlı olarak ta her firma kendi fiyat politikasını uygulayabilir. Turlar esnasında dikkat etmeniz gereken, kullandığınız atvlerin Kapadokya Alan Başkanlığı'na kayıtlı, yasal plakalı olması, hizmet aldığınız firmasında ATV TURU YAPABİLİR sertifikasının bulunmasıdır. Bu ve buna benzer durumların eksikliğinde yaşayabileceğiniz sorunlarda veya kazalarda mağdur olabilirsiniz

Soru 6 Kapadokya Atv Turlarına kimler katılamaz? Cevap 12 Yaş altı katılımcılar ile kronik rahatsızlığı bulunan misafirler, hamileler, yakın zamanda ameliyat geçirmiş olanlar, Vücut uzuv kaybı olan katılımcılar, panik atak, kalp, tansiyon rahatsızlığı bulunan misafirlerimiz Kapadokya Atv turlarımıza katılamazlar. Misafirlerimizin tura katılmış olmaları söz konusu sağlık durumlarının engel teşkil etmeyeceği taahhüdünde olduklarını beyan eder. 17 yaş altında ki katılımcılar, atv kullanamazlar, ancak velilerinin yanında yolcu olarak Kapadokya Atv Turlarına katılabilirler.

Soru 7 Kapadokya Atv Turu satın aldım ama gelmedim ne olur? Cevap:  Kapadokya Atv Turu satın alıp gelmezseniz tur katılım hakkınız yanar ve tur ücretini iade alamazsınız. Günübirlik turlarda 6 Saat kadar, Uzun turlarda 2 Gün öncesine kadar yazılı olmak kaydıyla iptal başvurusu yapabilir tur ücretinizi alabilirsiniz. Turunuzu 6 saat kala erteleyebilir, tur hakkınızı başkasının kullanımına sunabilirsiniz. 

Soru 8 Kapadokya Atv Turlarında nerelere gidiyoruz? Cevap: 1 Saatlik bir Kapadokya Atv Turunda, Kılıçlar Vadisi, Kızlar Manastırı, Güllü Vadi Kızılçukur Panaroma Ziyareti, Çavuşin tali yollarını görebilir bu alanlarda atv kullanabilirsiniz. 2Saatlik Kapadokya Atv Turlarında bu rotaya ek olarak Aşk Vadisi, Ak Vadi ziyaret alanlarına gidilir. Gündoğumu Kapadokya Atv Turlarında 2Saatlik tur yapılır ancak ziyaretçilere Kapadokya'da Gün Batımı etkinliği yapılarak, günbatımı izlettirilir. 

Soru 9 Kapadokya Gün Batımı Atv Turu nedir? Cevap: Kapadokya gün batımı atv turu, gün batımından 2saat önce Kapadokya-Göremede başlayan bir atv turudur. Kılıçlar Vadisi, Kızlar Manastırı, Güllü Vadi ve Kızılçukur Panaroma ziyareti, Aşk Vadisi tur güzergahıdır. Kapadokya günbatımı atv turu, GÜNBATIMI İZLEME etkinliği ile son bulur.

Soru 10 Kapadokya da gündoğumu Atv turu nedir? Atv turunda balonları görebilir miyim? Balonlarla atv turu yapılabilir mi? Cevap: Kapadokya gündoğumu atv turu ortalama 90dk.sürer. Sabah erken saatlerde, balonların kalkış saatlerinde, yapılan gündoğumu atv turudur. Bu turda balonları görebilir, Kapadokya vadilerini görebilir, balonlar eşliğinde atv turu yapabilirsiniz. Balon turuna göre daha hesaplı olan gündoğumu atv turu, balon turuna alternatif olarak yapılabilir. Balonları izlemek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat.

SORUNUZ VE CEVABI YUKARIDA Kİ AÇIKLAMALARDA YOK MU? BİZLERE ULAŞINIZ 05455506650 - BİLGİ@KADOST.COM

Soru 1  1 JEE SAFARİ Turlarını nerede yapıyorsunuz? Hangi JEEP leri kullanıyorsunuz? Cevap 1 JEEP Turlarımızın rota detayları her tur için, satış sayfasında detaylı olarak anlatılmaktadır. Bununla birlikte Göreme Merkez Vadilerinde Nevşehir Valiliğince belirlenen alanlarda turlarımızı yapmaktayız. Kullandığımız JEEPLER CAPTİVA, LAND, PATROL MARKA VE MODELDİR.

Soru 2 Daha önce JEEP TURUNA KATILMADIM sorun olur mu? Cevap 2 Jeep safari turlarımız uzman personel kontrolünde ve sürüünde yapılmaktadır. Koltuğunuza oturup safarinin ve Kapadokya nın tadını çıkarmanız yeterlidir.

Soru 3 Jeep Turunda nelere dikkat etmeliyim?  Cevap 3 Dikkatinizi araca ve yola vermeniz, size anlatılan kurallara uymanız, seyir esnasında olumsuz davranışlardan kaçınmanız, sürüş esnasında cep telefonu, fotoğraf gibi dikkat dağıtıcı unsurlarla uğraşmamanız, camdan sanrooftan, araçtan sark mamanız, uzuvlarınızı çıkarmamanız güvenliğiniz için önemlidir.

Soru 4 Bir JEEP e kaç kişi binebiliriz? Jeep kiralayıp kendim binebilir miyim? Cevap Cevap 4 Bir Jeep 6 Kişiliktir. Fiyatımız kişi fiyatıdır. Bireysel kiralama ile yanınızda tur lideri olmadan araziye çıkamazsınız. Her tur için tur liderimizin sizinle gelme zorunluluğu bulunmaktadır. Çünkü vadilerin her bölgesi jeep  girişine açık değildir. Yollar zor ve riskli olabilir. Arazi de araç mekanik hata verebilir. Bu ve buna benzer birçok sebeple yanınızda uzman bir liderin size eşlik etmesi yararınızadır. Tur lideri için extra ücret talep edilmemektedir.

Soru 5 JEEP Kiralama ücretleri farklılık gösterebilir mi? Cevap 5 Bölgemizde yasal veya yasa dışı onlarca jeep firması bulunmaktadır. Buna bağlı olarakta her firma kendi fiyat politikasını uygulayabilir. Turlar esnasında dikkat etmeniz gereken, kullanılan jeeplerin Turizm il müdürlüğüne kayıtlı, yasal plakalı olması, hizmet aldığınız firmanızın JEEP TURU YAPABİLİR sertifikasının bulunmasıdır. Bu ve buna benzer durumların eksikliğinde yaşayabileceğiniz sorunlarda veya kazalarda mağdur olabilirsiniz

Soru 6 JEEP Turlarına kimler katılamaz? Cevap 4 Yaş altı katılımcılar ile kronik rahatsızlığı bulunan misafirler, hamileler, yakın zamanda ameliyat geçirmiş olanlar, Vücut uzuv kaybı olan katılımcılar, panik atak, kalp, tansiyon rahatsızlığı bulunan misafirlerimiz turlarımıza katılamazlar. Misafirlerimizin tura katılmış olmaları söz konusu sağlık durumlarının engel teşkil etmeyeceği taahhüdünde olduklarını beyan eder.

Soru 7 Turu satın aldım ama gelmedim ne olur? Cevap 6  Turu satın alıp gelmezseniz tur katılım hakkınız yanar ve tur ücretini iade alamazsınız. Günübirlik turlarda 12 Saat kadar, Uzun turlarda 3 Gün öncesine kadar yazılı olmak kaydıyla iptal başvurusu yapabilir tur ücretinizi alabilirsiniz. Turunuzu 12 saat kala erteleyebilir, tur hakkınızı başkasının kullanımına sunabilirsiniz. 

SORUNUZ VE CEVABI YUKARIDA Kİ AÇIKLAMALARDA YOK MU? BİZLERE ULAŞINIZ 05455506650 - BİLGİ@KADOST.COM

Likya Yolu ve Patara Plajı - Doğa Binicilik Sıkça Sorulan Sorular 

Likya yolu at turu hakkında bilgi verirmisiniz?

Likya Yolu Patara Plajı At Turları Rotası şu şekildedir:
*Likya yolu at turları, Hisarönü'n den başlayarak Antalya'ya kadar uzanan 500 km.lik bir alanda yapılmaktadır.
*Patara'dan Dodurga'ya 25-30 km atlı yolculuk, Dodurga'dan Kurucan Pınara'ya 25-30 km atlı yolculuk, Boğazköy, Avlu ve Boğaziçi, Kümbet, Kalbantia Antik Kenti, Alınca Köyü, Dokuzgöl, Kurucan Antik Kenti (Sidyma) Pınara Atlı Yolculuk, *Sidyma'dan Saklıkent'e 25-30 km atlı yolculuk... Alacak Köyü, Minare Köyü, Eşen Çayı, Karabükü ve Kayadibi, Saklıkent Kanyonu atlı yolculuk...
*Saklıkent'ten Patara'ya 25-30 km at yolculuk, Dinek ve Balamut Köyleri, Çavdır Köyü, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Santos Antik Kenti, Karaköy, Letoon Antik Kenti, Karadere Atlı yolculuk.

Likya yolu at turlarına kimler katılabilir?

08-15 yaş aralığında bulunan misafirlerimiz ksıa süreli at turlarımıza katılabilir. Günübürlik ve Konaklamalı at turlarımız için binicilik deneyimi bulunan heryaştaki biniciler Patara ve Kapadokya at turlarımıza katılabilirler.

Likya yolu at turunda nereleri görebilirim?

Likya yolu at turunun süresine bağlı olarak, Örneğin 7 Günlük bir Patara At turu'nda aşağıda ki alanların tamamını görebilirsiniz.
Likya Yolu Patara Plajı At Turları Rotası şu şekildedir:
*Likya yolu at turları, Hisarönü'n den başlayarak Antalya'ya kadar uzanan 500 km.lik bir alanda yapılmaktadır.
*Patara'dan Dodurga'ya 25-30 km atlı yolculuk, Dodurga'dan Kurucan Pınara'ya 25-30 km atlı yolculuk, Boğazköy, Avlu ve Boğaziçi, Kümbet, Kalbantia Antik Kenti, Alınca Köyü, Dokuzgöl, Kurucan Antik Kenti (Sidyma) Pınara Atlı Yolculuk, *Sidyma'dan Saklıkent'e 25-30 km atlı yolculuk... Alacak Köyü, Minare Köyü, Eşen Çayı, Karabükü ve Kayadibi, Saklıkent Kanyonu atlı yolculuk...
*Saklıkent'ten Patara'ya 25-30 km at yolculuk, Dinek ve Balamut Köyleri, Çavdır Köyü, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Santos Antik Kenti, Karaköy, Letoon Antik Kenti, Karadere Atlı yolculuk.
KISA OLARAK ELE ALACAK OLURSAK (Güzergahımız: Karadere, Pydynai Kalesi, Kalbantia, Dokuzgöl, Sidyma, Dodurga, Boğazköy, Eşen Çayı, Saklıkent Kanyonu, Dinke, Balamut, Karabükü, Kayadibi, Çavdır, Xantos, Letoon, Patara, Hisarönü)

Likya yolu Patara Plajı at turu kaç gün sürer?

Patara At Turları Kısa süreli ve 3-5-7 Gün süreli olarak yapılmaktadır.

Patara plajı at turlarında hangi atları kullanıyorsunuz? Atları koşturabiliyor muyuz?

Patara At Turlarının tamamında arap atları kullanmaktayız. Bu atların tamamı tur deneyimi olan, turlar için özel eğitilmiş, belirli eğitim programlarını tamamlamış atlardır. Atları belirli zamanlarda, belirli aralıklarda ve yollarda koşturabilirsiniz.

Patara at turlarına amatör biniciler katılabiliyor mu?

Likya yolu at turlarına amatör biniciler sadece belirli programlar için katılabilir. İsteyen amatör biniciler, binici eğitimli turlarımıza da katılabilirler.

Patara at turlarında konaklama ve yemek hizmetleri nasıl sağlanıyor?

Konaklamalar Bungalov odalarda ve talebe göre çadır konaklama olarak sağlanmaktadır. Bungalov odalarımız oldukça geniş olup, sıcak su, klima, internet hizmetleri bulunmaktadır. Konaklamalar 2kişi olarak yapılır.
Dileyen misafirlerimiz konaklama farkını ödeyerek tek kişilik odalarda kalabilirler.

Patara at turlarına ulaşımı nasıl sağlarım?

Patara turlarına katılmak için Uçak yolu kullanmak isteyen misafirlerimiz Dalaman Havalimanını kullanabilirler. Karayolu ulaşımı içinde, otobüs ve şahsi araçla misafirlerimiz tur alanına toplanma noktasına gelebilirler.

Likya yolu Patara At Turunda fiyatlara neler dahil değildir?

Likya yolu-Patara at turlarında pakete ve tura göre içerik değişiklikleri bulunabilir. Ancak, uluslararası veya iç hat uçuşları, seyahat sigortası, yemeklerde alkollü/alkolsüz içecekler (su ve çay hariç) fiyata dahil değildir.
Bununla birlikte bazı tur paketlerinde fotoğraf, video, drone çekimleri fiyata dahil değildir.

Patara at turlarında iptal ve İade koşulları nelerdir?

90 gün önce iptal edilen turlarda iptal ve iade imkanı sağlanmıştır. 60 gün önce yapılan iptallarde %50 ücret iadesi yapılır. 30 gün içinde yapılan iptallerde iade sağlanmaz.
Dileyen misafirler ileriki tarihlere turlarını 1defaya mahsus olmak üzere kaydırabilirler.

Likya Yolu hakkında detaylı bilgi?

Likya Yolu, Fethiye'den başlayarak Antalya'ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotasıdır. 1992 yılında çalışmalarına başlanılan Likya yolu 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır.
535 km'lik Likya Yolu'nun üzerindeki yol gösterici tabelalardan biri.
Likya yolunun haritası
Paralel kırmızı ve beyaz çizgi, yürüyüşçülere yolun yönünü gösterir. Yol boyunca kaya ve ağaçlar üzerinde bu gibi çok sayıda işaret vardır.
Patara Limanı yakınlarında bulunan ve 1994 yılında Prof. Dr. Sencer Şahin tarafından tercüme edilen Stadiasmus Patarensis isimli bir yazıtta Milattan sonra 43 yılında Likya’nın bir Roma eyaleti olduğu belirtilmekte ve bölgede yer alan 69 yol ve 53 şehir listelenmektedir.[kaynak belirtilmeli]
Çeşitli kaynaklarca[kaynak belirtilmeli] dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilir. Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası 2007 yılında Türkiye'nin en güzel manzarası seçilmiştir. Ayrıca dünya üzerinde bir geminin tamamının çıkarılabildiği ilk su altı kazısı bu bölgeden görülebilen Amerikan Koyu'nda yapılmıştır.
Parkur üzerindeki yerleşim birimlerinde konaklama olanağı mevcuttur. Parkurun tamamı işaretlenmiş olup sponsor kuruluşlar ve gönüllüler tarafından bakımı yapılmaktadır.
Likya Yolu'nun birinci bölümünde Uzunyurt (Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara - Letoon - Xanthos kentleri ve incecik kumlarıyla eski bir liman bölgesi olan Patara yer alır. İkinci bölümünde Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimera ve Phaselis bulunur.
Olympos-Musa Dağı-Lost City Parkuru
Olympos’tan başlayıp Musa Dağı’nın zirvesinde(780m) son bulan gidiş-dönüş 5 saatlik parkurdur. Musa Dağı’nın zirvesinde Likyalılar’ın ilk yerleşim yerlerinden olan Olympos tarihi şehrinin tamamıyle bozulmamış kalıntılarını görecek ve Adrasan manzarasında mola verilebilir.
Olympos-Çıralı-Ulupınar Parkuru
Olympos’tan başlayıp Çıralı’dan geçen ve çınar ağaçları,dereleri ve alabalık lokantaları ile meşhur Ulupınar’da son bulan zevkli bir parkur. 5 saatlik bir parkurdur.
Olympos-Adrasan Parkuru
Likya Yolu’nun bu parkurunda Musa Dağı’nın zirvesine çıkıp, Kayıp Şehir’i ziyaret edilir ve Adrasan sahilinde yürüyüş tamamlanır. 7 saat süren bir parkurdur.
Olympos-Cennet Parkuru
Olympos’un gizli kalmış tarihi yapıları arasından geçip sahilden devam eden, birbirinden ilginç manzaralara sahip kısa bir parkurdur. Yürüyüş, kaya tırmanıcılarının keşfettiği ve tırmandıkları dümdüz duvarların yanından geçer ve Ceneviz Koyu’nu gören ormanda son bulur.
Karaöz-Adrasan Parkuru
Meşhur Gelidonya Feneri’nden geçen, birbirinden güzel 5 Adalar ve deniz manzarası eşliğindeki en güzel parkurlardan biri. 7 saat sürmektedir.

Patara plaji hakkında detaylı bilgi?

Patara Plajı, Patara antik kenti yakınında bulunan ve bu bölgedeki en büyük plajlardan biridir.
Patara Plajı
Patara Plajından bir görünüm. Kasım 2015.
Patara kumsalı, çevredeki kumsallara göre daha uzundur. 18 km uzunluğundaki kumsalın derinliği yer yer 200-300 metreye ulaşır.[2] Kumu ince, denizi sığdır. Hemen hemen hiç durmayan rüzgârı nedeniyle rüzgâr sörfü için de uygundur. Patara kumsalı deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) yumurta bıraktıkları yerler arasında bulunduğu için koruma altındadır.[3]
Patara plajından içeriye, antik kente, rüzgârla taşınan kumulların önüne geçilebilmesi için setler oluşturulmuştur.
Patara plajı genişliği ve uzunluğu nedeniyle geçmişte Yeşilçam filmleri tarafından çöl sahnelerinde fon olarak kullanılmıştır.[5] Günümüzde de, natürist ve nüdistlerin rahatlıkla çıplak olarak yüzüp güneşlenebildiği bir sahil olarak karşımıza çıkmaktadır.

Patara Antik Kenti Hakkında?

Patara (Likçe: 𐊓𐊗𐊗𐊀𐊕𐊀, Pttara; Yunanca: Πάταρα), Antalya'nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarındaki bir Likya kentidir ve Likya Birliği'nin başkentliğini yapmıştır. Likya Birliği'nin üç oy hakkına sahip altı kentinden biridir. Likya birliği toplantıları kentte bulunan birliğin meclis binasında yapılmaktaydı.
#Patara #Pttara (Likçe) #Patara EL.JPG #Patara Antik Kenti
Diğer adı: #Πάταρα (Yunanca)
Konum: Türkiye Antalya, Kaş
Bölge: Likya
Tarihçe: Kurucu Hitit Kralı IV. Tudhaliya
Kuruluş: MÖ. 1250 - MÖ 8. yüzyıl
Devir(ler): Tunç Çağı
Kültür(ler): Helenistik Dönem,Roma Dönemi, Selçuklu Dönemi
İlgili kişi(ler): Büyük İskender, Saint Nicholas
Sit ayrıntıları Buluntu(lar): Bazelika, kutsal mekan, meclis binası, deniz feneri, antik tiyatro, su kemeri,
Patara yolu: Likya Patara antik kentinde darb edilmiş Stater sikke kategorisinde olan antik sikke. Sikke ön yüzde attika miğferi ile Athena, arka tip kanatlı petasos giymiş Hermes tasviri ile birlikte likya dilinde 𐊓𐊗𐊗 lejantı.

Patara Antik Kenti Tarihçesi?

Hitit Kralı IV. Tuthaliya’nın MÖ 13. yüzyılda gerçekleştirdiği Lukka seferi ile ilgili metinlerde kentin adının “Patar” olarak geçtiği bilinmektedir. Günümüzdeki kazılardan elde edilen arkeolojik veriler ışığında, Patara’daki en erken yerleşimin MÖ 5500 itibaren başladığı anlaşılmıştır.[1]
İskender'in kuşattığı kentler arasında yer aldığı bilinir. Patara, Roma döneminde de çok önemli bir kent olmuş ve Likya-Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yapmıştır. Patara limanı, hububat deposu ve sevki açısından önem taşımıştır, Doğu Akdeniz'de bulunan 3 önemli hububat deposundan biri (Granarium) Patara'da bulunmaktadır. Bizans döneminde de gelişmesini sürdüren kent, hristiyanlarca önemli sayılmıştır. Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas'ın da Patara'lı olduğu söylenir.
*Patara yazısı: 400 metre genişliğinde ve 1600 metre derinliğindeki Patara limanının kumla dolmaya başlaması ve teknelerin yanaşmakta güçlük çekmeleri, Patara’nın giderek önemini yitirmesine neden olur. Rüzgarın savurduğu kumlar zamanla limanı doldurur ve kenti büyük ölçüde örter. Bugün kentte görülebilecek kalıntıların bir bölümü, kumlar altından iyi korunmuş vaziyette ortaya çıkarılmıştır.
Ayrıca Patara antik kent yapısı olan meclis binasına 750 metre yakınında bulunan Anadolu'nun ilk telsiz istasyon kalıntıları bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu dönemi içinde iletişim ağı olarak 7 yıl hizmet veren Patara telsiz telgraf istasyonu 1911 yılında Osmanlı ve İtalya savaşı sırasında İtalyan donanması tarafından bonbalanması sırasında büyük zarar gördüğü istasyon harabe kalıntılarından anlaşılmaktadır.

Patara Coğrafyası hakkında detaylı bilgi?

Patara uzantısı Antalya’nın Kaş İlçesi’nin Kalkan beldesi yakınlarında bulunuyor olsa da, antik kent Antalya İline komşu olan Muğla’nın sınırları içine de girmektedir.[3] Gelemiş köyünden 2 km sonra yol kenarında Patara'daki kalıntıların en görkemlilerinden Roma Zafer Takı görülür (Metius Modestus). Zafer takı, MS 1. yüzyıl sonlarında yaptırılmıştır. Tepeye doğru görülebilecek kalıntılar arasında Bizans bazilikası ve kutsal alanlar bulunmaktadır. Tiyatro tepenin yamacındadır. Tiyatronun yaslandığı tepede büyük bir sarnıç ile bir anıt mezar bulunmaktadır. Eski liman şimdi sulak alan durumundadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR BURSA DOĞUŞLU BİNİCİLİK

Doğuşlu Binicilik Merkezi Nerede

Doğuşlu binicilik merkezi, Bursa'da, Yeni Yalova Yolu Dürdane Mevkii Bursa 20. Km, 16370 Osmangazi/Bursa adresinde bulunmaktadır.

Kaç yaş itibari ile binicilik kurslarına başlanabilir?

5-6 Yaş itibari ile binicilik kurslarına katılımlar başlamakta, her yaş katagorisi için binicilik eğitim/kurs programlarımız bulunmaktadır.

At binmeyi ne kadar sürede öğrenebilirim?

Temel binicilik eğitimleri ortalama 12-24 Ders arasındadır. Ancak At üzerinde durmak biniciliğin öğrenildiği anlamına gelmez.
Binicilik eğitiminde uzmanlaşmak yıllar sürecek bir eğitim ve pratik süreci gerektirir.
Her atın karakterinin farklı olması da binişi etkiler. Bir ata biniyor olmanız, başka bir ata binebileceğiniz anlamına gelmez.
Bir arazide at koşturabiliyor olmanız, her türlü arazide at koşturabileceğiniz anlamına gelmez.
Binicilik eğitimi sadece atın üzerine binmeyi değil, atı korumayı, atın bakımı, temel at sağlığı hakkında bilgi sahibi olunmasını, güvenlik kurallarını,
gruptaki diğer binicileri korumayı, arazi ve hava şartlarını okuyabilmeyi, at, ortam şartlarına göre doğru kararlar alabilmeyi,
binilen atın karakterini ve atların genel karakterlerini anlamayı içeren çok geniş bir eğitim ve uzmanlık alanını kapsar.
Buda yıllar sürecek bir deneyimdir. Atçılık hakkında hiç tecrübeniz yoksa, bir TEMEL BİNİCİLİK EĞİTİMİ PAKETİ alarak ilk adımınızı atabilirsiniz.

Binicilik dersi almak neden önemli? Binicilik dersi almadan at binemez miyim?

Atın üzerinde durabilmeniz at binmeyi bildiğiniz anlamına gelmez. Binicilik dersi almak, öncelikle at dünyasında ki riskleri tanımanızı, güvenlik kurallarını iyi öğrenmenizi sağlar.
Buda sizin ve sevdiklerinizin hayatını her zaman kurtaran bir emniyet kemeri işlevi sağlar. Atçılık temel, orta, ileri, branşlaşma seviyelerini kapsar.
Bu süreçte temel binicilik eğitimlerini iyi alır, sağlam temellerle teknikleri öğrenirseniz, ilerleyen kademelerde işinizi kolaylaştırır. Ancak temelden öğrenebileceğiniz yanlış bir alışkanlık,
ilerleyen süreçlerde ki uzmanlığınızda sizleri zor durumlara sokabilir. İyi bir binici at binerken kendisini düşündüğü gibi atınıda düşünmelidir. Yanlış biniş teknikleri, atınızın psikolojik ve fizyolojik
olarak zarar görmesini sağlayabilir. Bu ve buna benzer bir çok nedenle binicilik temel eğitiminin doğru alınması, sağlam temeller atılması atçılıkta oldukça önemlidir.

Amatör biniciyiz at turuna katılabilir miyiz?

Doğuşlu binicilik merkezi olarak uzun süreli arazi biniş turlarına sadece deneyimli binicileri alabiliyoruz. Ancak tesisimiz içerisinde ki manej bölümümüzde at binişi yapabilirsiniz.

Bursa - Doğuşlu Binicilik Kahvaltı salonunuz açık mı?

Kahvaltı salonumuz yenilenmiş haliyle açıktır. Ancak rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. :)

Doğuşlu Binicilik'te grup etkinlikleri veya toplantıları yapabiliyor muyuz?

Daha önceden bizlerle görüşmek üzere, doğum günü kutlaması, iş toplantısı, grup kahvaltısı etkinlikleri düzenleyebilirsiniz.

Atlardan korkuyorum ne yapmam gerekiyor?

Atlardan korkuyor ve atları çok seviyorsanız, ata yaklaşma teknikleri ile binicilik dünyasına ilk adımı atabilir, fobinizi yenebilirsiniz.
Bu konuda eğitmenlerimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Binicilik sporu çok pahalı, bütçem yetmiyor ne yapmalıyım?

Binicilik, giderleri itibari ile zor ve masraflı bir spor olduğu için giderleri de bir salon sporuna göre size pahalı geliyor olabilir.
Öğrenci, emekli, çok çocuklu, yeni memur vb. özel durumlarınız var ise Doğuşlu Binicilik Merkezi yetkililerimizle görüşebilirsiniz.

At binerken nasıl giyinmeliyim?

Devamlı ve tecrübeli binici iseniz, sürekli biniş yapıyorsanız binicilik kıyafeti alarak a binmeniz sizin için daha uygun olacaktır.
Ancak çok sık at binmiyorsanız, altı tırtıklı, topuksuz ve rahat ayakkabılar terich etmeli, rahat hareket edebileceğiniz kıyafetlerle at binmeniz uygun olacaktır.
Binicilik kıyafeti seçerken, mevsim ve hava şartlarını dikkate almanız gerekir.

Kendim at alarak arazide binebilir miyim?

Yanınızda rehberlerimiz olmadan, bireysek at alarak arazi binişi yapamazsanız.
At ve binici güvenliği için arazide yanınızda tecrübeli birisinin bulunması zorunludur.

Evlenme teklifi programı yapmak istiyorum?

Çiftliğimizde bir at binişi aktivitesi esnasında veya sonrasında, sizin için kurulmuş özel bir alanda, yıllarca unutamayacağınız evlilik teklifi programlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.
Şimdiden mutluluklar dileriz.

Çekim için at kiralamak istiyorum?

Çekim için at kiralayabilirsiniz. Ancak çekimin yapılacağı yer, çekim için istediğiniz at, çekimin içeriği fiyatı etkileyecektir.
Çekim ve at kiralama hizmetleri için firma yetkililerimizle irtibata geçiniz.

Atçılık deneyimim var iş arıyorum? Atçılık işi bulabilir miyim?

Personel alımları için firma yetkililerimizle irtibat kurabilirsiniz.

Yukarıda ki açıklamalarda, sorumun cevabını bulamadım?

Sıkça sorulan sorular bölümünde sorunuzun cevabını bulamamış iseniz, iletişim kanallarından bizlere 

Sıkça Sorulan Sorular

Türk Gecesi Eğlencesi Nedir?

Türk Gecesi eğlencesi, Kapadokya bölgesinde yıllardır yapılan yöresel akşam eğlenceleridir. Eğlence programı yöresel folklorik oyunlar, oryantal gösterileri, animasyon ve eğlencelerden oluşmaktadır.
Ziyaretçiler keyiften bir gece sürerken, aynı zamanda yemeklerini yiyebilmekte, çeşitli mezelerle alkollü/alkolsüz içeceklerini içebilmektedirler.

Halayhan Türk Gecesi Mekan Yapısı Nasıldır?

Halayhan restoran konum itibari ile Uçhisar / Kapadokya'da yer almaktadır. Etkinlik mekanı, yeraltına kayaların oyulması ile özel olarak hazırlanmış, mağara salonlardır.
Halayhan restoranda ANADOLU, ZEUGMA, HİTİT1, HİTİT2, KAPADOKYA, TRİBÜN, isminde 6 büyük loca bulunmaktadır.

Halayhan Folklor gösterilerinde neler var?

Temsili semah gösterisi, klarnet - darbuka dinletisi, Yöresel Türkiye oyunları, Anadolu gelin-damat düğün alayı temsili animasyon, Kafkas oyun şenlikleri, Oryantal gösteri ve animasyonu...

Halayhan Türk Gecesi Yemek menülerinelerdir?

Masalarda serpme Soğuk Meze çeşitleri ile birlikte limitsiz yerli alkollü ve alkolsüz içecek ..
1- Yemekli Seçim (Folklor ve Oryantal Show Eşliğinde):
- Serpme soğuk meze çeşitleri, limitsiz yerli alkollü ve alkolsüz içecek, Nevşehir tava, Tavuk saç kavurma, ve Vejetaryan yemek servisi.
2- Yemeksiz Seçim (Folklor ve Oryantal Show Eşliğinde):
- Serpme soğuk meze çeşitleri, limitsiz yerli alkollü ve alkolsüz içecek.

Halayhan Türk Gecesi Eğlence Programına yemekli mi katılabiliyoruz?

Hayır eğlence programımıza yemekli olarak katılabileceğiniz gibi, yemeksiz programımıza da katılabilirsiniz. Bu menü de...
2- Yemeksiz Seçim (Folklor ve Oryantal Show Eşliğinde):
- Serpme soğuk meze çeşitleri, limitsiz yerli alkollü ve alkolsüz içecek. bulunur. Fiyatı farklıdır. Turları kısmından, Yemeksiz Türk Gecesi seçimini yapabilirsiniz.

Halayhan Türk Gecesi Eğlence Programı kaçta başlar? Kaçta biter?

Program yaz ve kış başlama saatleri değişmekle birlikte ortalama 08:30-11:00 arasında yapılmaktadır.
Net başlama saati rezervasyonunuz ile birlikte, mevsim saat uygulamalarına göre sizlere bildirilecektir.

Halayhan Türk Gecesi Eğlence Programına NELER DAHİL?

Sınırsız alkollü/alkolsüz içecekler. Folklor gösterileri, animasyon gösterileri, Kuruyemiş, Meze tabakları. Ara sıcaklar, Meyve tabağı, Rezervasyon Seçimine göre YEMEK

Fiyatta pazarlık olur mu?

Halayhan Türk Gecesi Eğlence rogramı fiyatlarımız pazarlığa tabi değildir. Bu program harici satış noktalarında, platformlarda, online satış kanallarında farklılık gösterebilir. Bu alıcı için bir örnek teşkil etmez ve hizmet sağlayıcıyı (HALAYHAN KAYA RESTORAN-KADOST-KAZETUR) firmayı bağlamaz.

Eğlence programlarının ertelenme olasılığı varmı?

Mevsim şartlarına, hava koşullarına, yasal pandemi önlemlerine bağlı olarak, programların iptal olma ihtimali bulunmaktadır. İptal olunması durumunda katılımcılar bilgilendirilir. Erken ödeme ve rezervasyon yapan misafirlerimiz için ücret iadesi yapılır.

Sıkça Sorulan Sorular Kapadokya Sıcak Hava Balonu (Rainbow Balon)

Sıcak hava balonu günlük uçuş programı?

Otelden alma: Güneş doğmadan yaklaşık 1 saat önce sizi otelinizden alıyoruz. Saati önceden bildireceğiz.
Bekleme: Kayıt işleminizi yapıyoruz ve siz ofiste yaklaşık 20 dakika bekliyorsunuz.
Kalkış alanına gidin: Maksimum uçuş süresi ve keyifli bir uçuş yolu sağlamak için Pilotlar her gün rüzgar yönüne göre farklı bir kalkış alanı seçiyorlar. Kalkış alanı seçildikten sonra biz sizi oraya götüreceğiz.
Uçuş: Pilot kanyonlardan aşağı kayacak ve olağanüstü manzarayı seyretmeniz için yükseklerden süzülecektir. Uçuşun keyfini çıkarın!
İniş ve Parti: İniş ardından bu benzersiz deneyimi köpüklü şampanya patlatarak ve misafirlerimiz için uçuş sertifikası ve günün hatırası olarak kart postası vermekle kutluyoruz.

Özel balon uçuşları. Mavi uçuş?

Özel Uçuş- Ailenizle, arkadaşınızla birlikte. Gökyüzü sadece sizin içindir!
Unutulmaz bir uçuş için bizim 3- 12 kişilik daha küçük balonlarımızı kiralayınız. Sepette sadece siz ve sizin partiniz ile mümkün olan en güzel bir deneyimi yaşayınız.
Oh, sizinle bir pilot da olacak... Sıcak hava balonunda özel uçuş yıldönümleri, özel günler veya sadece sizin ve misafirleriniz için özel bir hatıra için mükemmel olacaktır. Uçuş sırasında, özel düzenlemeler (yani pasta, şampanya, bisküviler) talep üzerine yapılabilir.
*Bilginiz olsun ki, talep edilen ekstra hizmetler ayrı ayrı tahsil edilecektir.

Özel balon uçuşları. Mor uçuş?

Uzun uçuş - 1saat uçmak için yeterli değil mi? Manzaranın keyfini istediğiniz kadar çıkarınız!
Biz 1,5 saat süren ve Kapadokya’dan sizi göklere kaldıran bir balon deneyimi sunuyoruz.
Siz balonun şişirtilmesinin şahidi olursunuz, vadiler ve peri bacaları olan muhteşem manzaranı görüp uzun bir uçuş keyfini çıkarırsınız ve sonra yere indiğinizde bir kadeh soğuk şampanya içersiniz.

Özel balon uçuşları. Pembe uçuş?

Gökyüzünde evlilik teklifi et! Unutulmaz Teklif. O EVET diyecek!
Gökkuşağı Balon ile havada aşk kokusu var! Eğer sevdiğiniz kişiye evlilik teklifi etmek istiyorsanız ve bunu özellikle eşsiz ve romantik bir şekilde yapmayı düşünüyorsanız ise,
bunu Gökkuşağı Balon ile sıcak hava balonunda yolculuk sırasında yapmaktan daha iyi ne olabilir ki? Mavi gökyüzü ve Gökkuşağı Balon sizin sonsuz aşkınızı destekler.
Nişanlınıza tüm arkadaşları gıpta olacak ve bir sıcak hava balonunda bulutların arasından süzülürken ona ettiğiniz evlilik teklifli hikayesini her kese daha uzun süre anlatacak!
Biz çiftlere uçuş esnasında ve / veya iniş zamanı bir afiş açmayı teklif ediyor ve onlar için özel pasta ve çiçekler düzenliyoruz.

Özel balon uçuşları. Kırmızı uçuş?

Gökyüzünde Düğün – sonsuz aşkınızı gökyüzünde birleştirin!
Düğün günü planlıyorsunuz? Bu özel gününüzü daha eşsiz ve büyülü şekilde yapmak için bir yol mu arıyorsunuz?
Düğün veya resepsiyondan dramatik bir çıkış yaparak sıcak hava balonuna binip arkadaşlarınızı ve ailenizi şaşırtmak istermiydiniz?
Gökyüzünde Düğün - Seninle evlenmek için ona sor. Balon uçuşu kendisi onun için hayatının macerası gibi görünüyor.
Havadan bizim "Benimle evlenir misin?" afişimizi görünce çok mutlu olacak ve bu onun hatırasından hiçbir zaman silinmeyecek. Benzersiz ol, özel ol ve onu göklere kaldır!
Sonsuz aşkınızı gökyüzünde birleştirin. Gelin, Damat ve memur balonda yukarı kalkıyor ve eşsiz bir manzara üstünden süzülürken düğün töreni yapılıyor.
Yeni evli çift dinlenir ve muhteşem manzarayı zevkle seyreder. Onlar bu büyülü gün hakkında konuşur iken bir hayat boyu mutluluğun şerefine de içerler.
*Özel balon talepleriniz için lütfen bize ulaşınız. Sizlere hizmet sunmaktan mutluluk duyar ve sizin için bu özel gününüzü planlamanız için yardımcı oluruz.
*Bilginiz olsun ki, talep edilen ekstra hizmetler ayrı ayrı tahsil edilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular Kapadokya Sıcak Hava Balonu (Kapadokya Balloons)

Balonlar hangi malzemeden yapılır?

Balonlarda; uzun ömürlü, direnme gücü yüksek şerit şeklinde perde dokumalar ve paslanmaz çelikten yapılmış halatlar kullanılır. Sepetler ise geleneksel tarzda hasırdan yapılır.

Sıcak Hava Balonu uçuşa nasıl hazır hale getirilir?

Balonun kubbe diye adlandırdığımız gövdesi sepete ve yakıcı sistemlere bağlanmış halde yere serilir. Güçlü bir fan ile kubbenin içi belli bir doygunluk noktasına kadar soğuk hava ile doldurulur.
Daha sonra ısıtıcılar devreye alınarak balon içindeki hava ısıtılmaya başlanır. İçerdeki hava ısındıkça kubbe sepet üzerinde yükselmeye başlar ve yana yatırılmış halde duran sepeti dik konuma getirir.

Balon nasıl yönlendirilir? Nasıl kontrol edilir?

Balonlara yön verilemez. Bununla beraber balonu yükseltilip alçaltılarak farklı hava katmanlarına geçiş yapılabilir ve farklı katmanlardaki farklı yönlerdeki rüzgarlar yakalanarak limitli bir yönlendirme yapılabilir.
Bu yöntemden balon indirilirken de yapılabilir. Bu durum 3 boyutta seyir halinde olma gibidir. Pilot, balon içindeki hava sıcaklığını değiştirerek balonu yükseltme ve(ya) alçaltma işlemlerini gerçekleştirir.

Balon turları kaç saat olur?

Genelde en az olarak 1 saat uçma gayreti göstermekle birlikte bu tahmini olarak söylenebilir. Gerçek uçuş zamanı tamamen hava koşulları, uçuş yönü ve iniş alanı müsaitliğine göre belirlenir. En güvenli iniş zamanını belirleyecek tek kişi pilotunuzdur.

Balon turunda nereleri görüyoruz?

Yeryüzüne yukarıdan bakmak için seçilebilecek en zarif ve en romantik yol, uçuşun en eski metodu olan balonlardır. Balon o günün koşullarına göre esen rüzgârla birlikte uçuyor olacağından uçarken ilerleyiş oldukça keyiflidir ve görüş mesafesinde olan her şey tüm detayları ile karşınızdadır. Yer yüzeyinden bakarken göremeyeceğiniz arazi yüzeylerindeki farkları ve dokuları balonla uçarken çok net görürsünüz. Yer yüzeyini ve gökyüzünü bu şekilde gözlemleyebileceğiniz balon haricinde başka bir vasıta daha yoktur. Balonda iken köpeklerin havlamasını, kuşların ötmesini duyabilir ve hatta yerdeki insanlarla konuşabilirsiniz. Sadece propan gazı ile balon içerisindeki havayı ısıtırken kullanılan sistemler devrede olduğunda sessizlik biraz bozulur.

Balon turları neden sadece Kapadokya'da yapılıyor?

Kapadokya'nın bir çok bölgesinde havadan nereye bakarsanız bakın çünkü rüzgarla beraber hareket eden bir hava aracı olduğu için bir çok yerde farklı güzellikleri görme olanağına sahipsiniz, tek bir odak noktası yok.
Bu sebeplerden ötürü Kapadokya'ya balona binmek için gelen insanlar var.

Kapadokya - Nevşehir Balon Turu kaç tl.? Nevşehir Balon turu ne kadar? Kaç lira? 

Kapadokya balon turu fiyatları, uçuş yapılan firmaya ve firmanın vermiş olduğu hizmetler ile bu hizmet kalitelerine göre değişir.
Bununla birlikte 1.uçuş sortisi, 2uçuş sortisi fiyatları etkileyebilir. Uçuşun yapılacağı sepet büyüklüğü de fiyatları etkileyebilmektedir.
Sezon yoğunluğu, mevsimsel dönemler uçuş fiyatlarının belirlenmesinde de etkili olur.

Kapadokya'da balonlar hergün kalkıyor mu?

Yoğun bir günde yaklaşık 100 adet balon havalanıyor. Balon turları için tek bir şart var. O da hava koşullarının uygun olması. Sıcak hava balonları genelde rüzgarlı havalarda uçabiliyor, bu nedenle rüzgarın durumu çok önemli.

Kapadokya'da balonlar saat kaçta uçar?

Kapadokya'da balon uçuşları için havanın en iyi olduğu zamanlar sabah 03:00-08:00 arasında'dır.
Sıcak hava balonu her zaman uçamayan bir araçtır. Rüzgar hızı, kötü hava koşulları uçuş planını etkiler.
İptallere yol açabilir.

Balon turu için nasıl rezervasyon yapabilirim? Balon uçuş biletini nerden alırım?

Kapadokya'da balonla uçmak istiyorsanız, www.kadost.com web sitemizde ki şirket profilimizden uçuşlarımızı inceleyip rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz.
05455506650 nolu kadost operasyon merkezi hatlarımız üzerinden whatsapp ve telegram üzerinden yazarak rez.yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular Kapadokya Sıcak Hava Balonu. Atmosfer Balloon

Uçuş programlarımız nelerdir?

*Atmosfer Balloons misafirlerine iki uçuş programı sunmaktadır: Lüks Program ve Standart Program. Her iki programda da balon tecrübesi; yolcularımızın kendi araçlarımızla merkezimize transferi ile başlar.
• Yolcularımız kayıt işlemlerini yapıp yiyecek ve içecek ikramlarını alırlarken pilotlarımız son yerel hava şartlarına ve rüzgâr yönüne uygun bir kalkış alanı seçerler.
• Balon kalkış alanı belirlendiğinde yolcularımız kalkış alanına transfer edilir, burada balonların hazırlanması ve şişirilmesi aşamalarını seyrederler.
• Yolcularımız sepete bindirildikten sonra; uçuş emniyeti ve uçuşla ilgili genel bilgilendirme pilotlar tarafından verilir ve muhteşem Kapadokya uçuşu başlar.
• Balonlar uçuş sırasında irtifası 5 metre ile 800 metre arasında değişir. Balonlar vadiler ve ilginç kaya oluşumlarının arasında süzülürken, yolcularımız bu olağanüstü panoramik manzaraya eşlik ederler.
Balonlar rüzgâr yönünde hareket ettiklerinden, her gün bir diğerinden farklıdır.

Standart balon uçuş programı nedir?

Standart Programımızda;
• Uçuş süresi 45 – 65 dakika civarındadır.
• Yolcu kapasitesi 12 ila 20 yolcu arasında değişmektedir.
• Uçuşun sonunda yer ekibimiz; sıcak hava balonculuğunun tüm dünyada geleneği haline gelmiş olan şampanya kokteyli ve/veya meyve suyu ile kek ikramı yapar.
Günün hatırası olarak tüm yolcularımıza sertifika verilir. Yolcularımızın otellerine dönüşleri yine kendi araçlarımız ile sağlanır.

Lüx balon uçuşprogramı nedir?

• Uçuş süresi 90 dakikadır.
• Uçuş keyfini maksimum düzeyde ön plana çıkarabilmek için küçük balonlar ve sepetler kullanılır. Yolcu kapasitesi 8 ila 12 yolcu arasında değişmektedir.
• Uçuşun sonunda yer ekibimiz; sıcak hava balonculuğunun tüm dünyada geleneği haline gelmiş olan şampanya kokteyli ve/veya meyve suyu ile kek ikramı yapar.
Günün hatırası olarak tüm yolcularımıza sertifika ve kartpostallar verilir. Yolcularımızın otellerine dönüşleri yine kendi araçlarımız ile sağlanır.

Özel balon uçuş programı nedir?

Doğum günü, yıldönümü, evlilik teklifi, nikâh gibi özel anlarınızı sürprizlerle dolu eşsiz güzellikteki Kapadokya Vadileri arasında yapacağınız bir balon turu ile unutulmaz kılmak ister misiniz?
• Sizin ve sevdiklerinizin özel anlarını ölümsüzleştirmek için Atmosfer Balloons olarak size Özel Uçuş keyfini yaşamaya davet ediyoruz.
• Özel Uçuş tecrübesini yaşayacak misafirlerimiz uçuş öncesi kahvaltılarını, tercihlerine bağlı olarak balonun kalkış alanında ya da kahvaltı salonumuzda alabilirler.
• Uçuş keyfinin ardından, organizasyon türüne göre süslenen sepetin önünde çeşitli ikramlar eşliğinde balon uçuşlarının geleneği olan şampanya partisi yapılır ve misafirlerimiz isimlerine özel hazırladığımız sertifikalarını alırlar.
• Siz de hayallerinizi süsleyen kutlamayı gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız, detaylı bilgi için lütfen bize ulaşın…

Balon hangi malzemeden yapılır?

Balonlarda; uzun ömürlü, direnme gücü yüksek şerit şeklinde perde dokumalar ve paslanmaz çelikten yapılmış halatlar kullanılır. Sepetler ise geleneksel tarzda hasırdan yapılır.

Balon nasıl yönlendirilir? Nasıl yol alır?

Balonlara yön verilemez. Bununla beraber balonu yükseltilip alçaltılarak farklı hava katmanlarına geçiş yapılabilir ve farklı katmanlardaki farklı yönlerdeki rüzgarlar yakalanarak limitli bir yönlendirme yapılabilir.
Bu yöntemden balon indirilirken de yapılabilir. Bu durum 3 boyutta seyir halinde olma gibidir. Pilot, balon içindeki hava sıcaklığını değiştirerek balonu yükseltme veya alçaltma işlemlerini gerçekleştirir.

Balonlar ne kadar yüksekte uçarlar?

Her detay çok daha yakın plandan görülebildiği için baloncular genelde olabildiğince alçak uçmak isterler.
Çoğunlukla balon uçuşları ağaç boyu seviyelerinden başlayıp bir kaç bin feet’e kadar çıkabilir. Ulaşılabilecek yükseklik o günün hava koşullarına göre belirlenir.
Sivil Havacılık Otoritesi’nin balonların çıkabileceği max yükseklik için belirlediği sınırlar hafta içinde 6000 feet; hafta sonunda ise 8000 feettir.

Ne kadarlık bir alandauçuş yapılır?

Uçuşların büyük çoğunluğu 5 ile 25 km’lik bir alan içerisindedir ancak balonlar rüzgârın yönünde ve hızında ilerleyebildiğinden bu değer her gün havaya bağlı olarak değişir.
Zaman zaman rüzgâr izin verdiğinde kalkış yapılan noktaya iniş yapmakta mümkündür. Yukarı çıktıkça rüzgârın hızı artmaya meyillidir.

Uçuş süresi ne kadardır?

Genelde en az olarak 1 saat uçma gayreti göstermekle birlikte bu tahmini olarak söylenebilir. Gerçek uçuş zamanı tamamen hava koşulları,
uçuş yönü ve iniş alanı müsaitliğine göre belirlenir. En güvenli iniş zamanını belirleyecek tek kişi pilotunuzdur.

Balonlar uçarken ne görüyoruz?

Yeryüzüne yukarıdan bakmak için seçilebilecek en zarif ve en romantik yol, uçuşun en eski metodu olan balonlardır.
Balon o günün koşullarına göre esen rüzgârla birlikte uçuyor olacağından uçarken ilerleyiş oldukça keyiflidir ve görüş mesafesinde olan her şey tüm detayları ile karşınızdadır.
Yer yüzeyinden bakarken göremeyeceğiniz arazi yüzeylerindeki farkları ve dokuları balonla uçarken çok net görürsünüz. Yer yüzeyini ve gökyüzünü bu şekilde gözlemleyebileceğiniz balon haricinde başka bir vasıta daha yoktur.
Balonda iken köpeklerin havlamasını, kuşların ötmesini duyabilir ve hatta yerdeki insanlarla konuşabilirsiniz. Sadece propan gazı ile balon içerisindeki havayı ısıtırken kullanılan sistemler devrede olduğunda sessizlik biraz bozulur.

Balona binmekten korkuyorum. Balonu çarken zorlanır mıyım?

Havalandıktan sonra hava akımlarıyla birlikte hareket edildiği için herhangi bir sarsıntı veya rüzgâr hissetmezsiniz. Sepet, içinde bulunduğu hava kütlesi içinde hareketsiz bir şekilde asılı durur.
Uçuş yaptığımız sakin koşullar altında, sepeti sarsacak hiçbir şey yoktur, yani hissettiğiniz hareket, bir asansörde hissettiğinizden bile çok daha azdır.
Ağaç tepelerinin üstünden geçerek veya yükseklerde süzülerek uçarken hissedilen şey sadece huzur dolu bir duygudur.
Yükseklik korkusu neredeyse hiç yaşanmaz ve şayet yolcularımızın tercihi bu yönde ise, biz de sadece alçaktan uçarız. Bazı yolcular uçuşta hissettiklerini sakin ve romantik olarak tanımlarken bazıları da uçuşu nazik ve huzurlu olarak tanımlamaktadırlar.

Balona binerken yanımızda ne getirmeliyiz?

Fotoğraf makinesi veya kameranızı getirmeyi unutmayın ve tabi ki kameranızın şarjını doldurmayı da. Ekibimiz balon maceranızda sizin fotoğraflarınızı çekmekten büyük mutluluk duyacaktır.
Ayrıca, uçuş esnasında güneş gözlüğü ve şapkaya ihtiyaç duyabilirsiniz, yanınızda bulundurmakta fayda var.

Balonlar ne zaman uçar? Öğleden sonra uçuş yapılır mı?

Sabahın erken saatlerinde, gün doğumu zamanında uçuyoruz çünkü günün bu vakti, rahat ve dengeli bir uçuş, yumuşak bir iniş ve maksimum kaldırma gücü için sakin ve serin hava şartlarını sağlıyor.
Bu vakit, aynı zamanda fotoğraf çekmek için de en uygun vakit. Gün doğumunun muhteşem güzelliği, renkler ve kontrastlar harika oluyor.
Öğleden sonra balon uçuşları çok nadir yapılmaktadır.

Balon uçuşu ne kadar sürer? Kaç saat uçuş yapılır?

Normal şartlarda Delüks Programda 1.5 saat, Standart Programda yaklaşık 1 saat havada kalıyoruz. Ama bulunduğunuz yerden alınıp turun sonunda geri bırakılana kadar
3 - 4 saat geçiyor. Yani Kapadokya'nın güzelliğinin tadını çıkarmak için günün geri kalanında bol bol vaktiniz var.

Balon uçuşları iptal olur mu? İptal olursa nasıl bilgi sahibi olurum?

Sıcak hava balonculuğunun tamamen havaya bağlı olduğunu lütfen unutmayın. Uçuş kararı alınmadan önce dikkate almak zorunda olduğumuz faktörler vardır.
Havanın güneşli ve açık olması uçuş için yeterli koşulları sağlamaz. Başarılı bir uçuşun gerçekleşmesi için bir kaç farklı zaman dilimi belirleme yani rötar olma ihtimali gayet yaygın bir durumdur.
İptalin hayal kırıklığı yaratabileceğinin farkındayız ancak güvenlik her zaman öncelikli olmak zorunda. Uçuş kararını verme yetkisi Sivil Havacılık genel Müdürlüğü’ne bağlı
Slot Hizmet Merkesi’ne aittir. Slot Hizmet Merkezi günlük uçuşların yapılıp yapılamayacağını shm.kapadokya.edu.tr web sayfasından yayınlar.

Balon uçuşlarında hava soğuk olur mu?

Balonlar, yolculara sıcaklık değişimi hissettirecek kadar yükseklerde uçmaz. Uçuş esnasında balon içindeki havayı ısıtan sistemlerden yayılan ısı sayesinde ciddi bir soğukluk hissetmezsiniz.
Yerde dururken sizi etkileyebilecek rüzgâr soğuğu, balonda uçarken, soğuk bir günde dahi, balon rüzgâr ile birlikte uçtuğu yani gerçekte rüzgârın bir parçası haline geldiği için hissedilmez.

Balonculukta yasal kurallar nelerdir? Nasıl belirlenir?

Türkiye’de bu konudaki tüm kontroller Türk Sivil Havacılığı Kurumu tarafından yapılmaktadır ve tüm balonların uçuş belgeleri yetkili personel tarafından kontrol edilmektedir.

Kimler balonla uçabilir? Kaç yaş grubu balonlar uçar? Çocuklar balonla uçabilirler mi?

Yaşları 6 ile 90 arasında değişen hemen hemen her yaşta yolcuyu uçurabiliriz. Yolcuların sadece uçuş süresince sepette ayakta durabilecek güçte olmaları, sepete tırmanıp, inebilmeleri ve güvenlik bilgilerini anlayıp uygulayabilmeleri gerekmektedir.

Kimler balon turuna katılamazlar?

♦ Yakın bir geçmişte ameliyat geçirmiş kişiler ♦ Kalça veya bel bölgesinde şiddetli ağrıları olanlar ♦ Hamile olanlar ya da hamilelik şüphesi taşıyanlar
♦ Kırılgan kemik yapısına sahip olan kişiler ♦ 6 yaşın altındaki çocuklar ♦ Koltuk değneği desteğine ihtiyaç duyanlar ♦ Vücudunda kırık veya çatlak sebebiyle alçı bulunanlar
♦ Akli dengesi yerinde olmayan kişiler ♦ Fiziki durumu iniş pozisyonunu (yaklaşık 5 dk ata biner pozisyonda kalabilmeli) uygulamaya müsait olmayan kişiler
Bunların dışında herhangi bir konuda tereddütünüz var ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Balon turuna giderken nasıl giyinmeliyim?

Yürüyüş esnasında kullanabileceğiniz tarzda gündelik kıyafetleri tercih etmelisiniz. Hava ısınmaya başlayınca rahatça üzerinizden çıkarabileceğiniz ancak sabah erken saatlerde
sizi sıcak tutacak bir süveter veya ceket gereklidir. Kapalı, arazi koşullarında kullanılabilecek bir ayakkabı (yürüyüş / spor ayakkabısı gibi) tercih etmenizi öneririz.
Eğer balonun içindeki havayı ısıtmada kullandığımız sistemlerden etkilenmek istemezseniz şapka almanızı tavsiye ederiz. Kısaca dışarıdaki mevcut hava koşulunda nasıl rahat edecekseniz ona göre giyinebilirsiniz.
Terlik, sandalet kullanımını tavsiye etmiyoruz. Her zaman için en iyisi kat kat giyinmektir.

Yükseklik korkum var balon turlarına katılabilir miyim?

Balonun altına asılmış bir sepette bulunmakla, uçurum kenarında olmak veya yüksek bir binanın çatı katında olmak aynı şey değildir.
Balonda iken yükseklik hesabı için baz alabileceğiniz bir hat yoktur. Zaten baş dönmesine neden olan da psikolojik olarak böyle bir ölçümlemedir.
Ayrıca, uçarken rüzgâr hissedilmez ve hareket hissi hemen hemen hiç olmaz. Yılların tecrübesi ışığında söyleyebiliriz ki;
yükseklik korkusu olan en gergin yolcular dahi kalkıştan hemen sonra ve tüm güzergâh boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamamaktalar.

Balon turu niçin pahalı?

♦ Sıcak hava balonları ithal edilmektedir. Balon yapımında kullanılan materyalin doğası gereği bir ömrü vardır.
Balonların da ömrü bu materyale bağlıdır ve belli bir saatten sonra ya ciddi bir tamirat veya tamamen değişim gerekmektedir.
♦ Sıcak hava balonlarında yakıt olarak propan kullanılır. Propanın fiyatı ise petrole bağlıdır. ♦ Yasal bir operatör olmak pahalıdır. Sigortalar, onaylı ve sertifikalı cihazlar,
yetkili yerlerden servis alma, çeşitli lisans ücretlerini vs de dâhil olarak Sivil Havacılığın tüm yaptırımlarına itaat etme gibi.

Piyasada ucuz pahalı birçok balon turu fiyatı var? Balon turu satışlarında çok fiyat farkı var. Neye göre bu fiyatlar belirleniyor?

Balon turu fiyatları, satışı yapan satış kanallarına, uçuşu yapan firmaya, uçuş hizmet standartlarına göre değişiklik gösterir.
Satış noktasının güvenilirliği, sorun ortaya çıktıktan sonraki destek ve telafi süreci kalitesi balon turu fiyatlarını etkiler.
Ucus aldığınız bir tur operatörü, gece 04:00 da telefonunuza bakmazken, değerinde fiyatla aldığınız bir tur operatörü gece 04.00te, 05:00 da sorunlarınız için sizlerle ilgilenebilir.
Ucuz satılan her balon turu kaliteli veya güvenilir olmayabilir.
Veya 1ay öncesinden parasını ödeyerek yaptığınız rezervasyon, uçuş günü daha fazla fiyat teklif edilen başka bir müşteriye satılabilir. Paranız iade edilebilir.
Balon turu alırken fiyatın ucuzluğundan-pahalılığından ziyade balon turu aldığınız kanalın güvenilirliği, bilinirliği, geçmiş referansları dikkate alınmalıdır.

SIKÇA SORULAN SORULAR - TURKİYE YATIRIM TURLARI - TURKİYEDE EV KİRALAMA - TURKEY INVEST - Renting a House in Turkey

TR*Türkiye'de nasıl ev sahibi olabilirim? EN*How can I be come a home owner in Turkey?

TR*2644 numaralı Tapu Kanunu'nun 35. maddesine göre yabancı uyruklu kişiler, yasal sınırlamalara uymak kaydıyla Türkiye'den ev satın alabilirler. Yabancıların gayrimenkul satın almaları için Türkiye'de oturum iznine sahip olmaları gerekmemektedir. Türkiye'den en hızlı ev almanın yolu danışmanlarımıza ulaşın ve size en uygun projemizi seçin.
EN*According to Article 35 of the Land Registry Law No. 2644, foreign nationals can purchase residences in Turkey provided that they comply with legal restrictions. Foreigners do not need to have a residence permit in Turkey to purchase real estate. The fastest way to buy a house in Turkey, contact our consultants and choose the most suitable project for you.

TR*İstanbul'dan nasıl evalabilirim? EN*How canI buy a house inIstanbul?

TR*2644 numaralı Tapu Kanunu'nun 35. maddesine göre yabancı uyruklu kişiler Türkiye'de ev sahibi olabilirler. İstanbul'da ev almak için, proje danışmanlarımıza ulaşın. Size en uygun ev projesini seçin.
EN*According to Article 35 of the Land Registry Law No. 2644, foreign nationals can own a house in Turkey. Contact our project consultants to buy a house in Istanbul. Choose the house project that suits you best.

TR*Benim için doğru emlak projesine nasıl karar verebilirim? EN*How can I decide on theright real estate project for me?

TR*Türkiye'de veya İstanbul'da ev sahibi olmak istiyorsanız... Size en uygun projeyi, doğru lokasyonu, bütçenizi, satış öncesi ve sonrası destekleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Yatırım danışmanlarımız, sizi ve taleplerinizi dinledikten sonra, lokasyon, iklim, emlak tipi, yatırım tipi, satış sonrası beklentiler, ileri süreçte ki beklentiler ve bütçeye göre size uygun projelerimizi sunarlar. Doğru projeye karar verdikten sonra alım süreçleri başlar. Firmamız ilerleyen süreçlerde yatırımınızı değerlendirebilmeniz içinde gerekli danışmanlık desteğini sağlamaktadır.
EN*If you want to own a house in Turkey or Istanbul... You should consider the most suitable project, the right location, your budget, and pre-sales and after-sales support. After listening to you and your wishes, our investment consultants present you with suitable projects according to location, climate, property type, investment type, after-sales expectations, future expectations and budget. After the right project is decided, the purchasing processes begin. Our company provides the necessary consultancy support for you to evaluate your investment in the next processes.

TR*Türkiye'de ortalama ev fiyatları ne kadar?EN*What are the average house prices inTurkey?

TR*Türkiye'de ki ev fiyatları, lokasyon, bina yaşı, proje, emlak değeri gibi bir çok unsura bağlı olarak değişkenlik gösterir. Türkiye çok geniş bir coğrafyadan oluşmaktadır. Buda bölge olarak yatırım maliyetlerini değiştirmektedir. Biz firma olarak en iyi lokasyonlara, en iyi projeleri kurmaktayız. Belirli bir kalite ve lokasyonlar üzerinde evler yapıp, bu evlerin satışını yamaktayız.
EN*House prices in Turkey vary depending on many factors such as location, age of building, project, real estate value. Turkey consists of a very wide geography. This changes the investment costs as a region. As a company, we establish the best projects in the best locations. We build houses of certain quality and locations and sell these houses.

TR* Türkiye'den ev alırsam nasıl bir kazanç sağlarım? EN*How can I profit if I buy a house inTurkey?

TR*Türkiye'de emlak sektörü çok hızlı değer kazanan bir sektördür. Bugün aldığınız bir evin, bir yıl sonraki değeri tatmin edecek derecede karlılık sağlamaktadır. Bununla birlikte yatırım sonrası kiralama hizmetleriyle de ek gelir sağlayabilirsiniz.
EN*The real estate sector in Turkey is a sector that gains value very quickly. A house you buy today is profitable enough to meet its value a year later. You can also provide additional income with post-investment rental services.

TR.Türkiye'nin en popüler emlak projeleri şuan hangileri? EN*What are the most popular real estate projects in Turkey right now?

TR*Türkiye'de yatırım ve alım beklentilerine göre emlak popülerliği değişmektedir. Aldığınız evi satmak içinmi? Kiralamak için mi? Kendiniz kullanmak içinmi? alıyorsunuz. Bu faktörler önemlidir. Genel olarak başta İstanbul olmak üzere, Antalya, İzmir, Bursa yatırımları emlak sektörü için popülerdir.
EN*The popularity of real estate in Turkey varies according to investment and purchase expectations. To sell the house you bought? For rent? Is it for your own use? you are receiving. These factors are important. In general, investments made in Antalya, Izmir and Bursa and Istanbul are popular for the real estate sector.

TR*İstanbul'un en popüler emlak projeleri hangileri? EN*Whic hare the most popular real estate projects in Istanbul?

TR* Nişantaşı Koru Evleri, Skyland İstanbul, Yamanevler Avrupa Konutları, Acar Blu Beykoz, Alya 4 Mevsim Esenyurt, Demir Country Beylikdüzü, Alize Kapadokya projeleri İstanbul için en seçkin ve popüler projelerdir.
EN*Nişantaşı Koru, Skyland İstanbul, Yamanevler Avrupa, Acar Blu Beykoz, Alya 4 Mevsim Esenyurt, Demir Country Beylikdüzü, Alize Kapadokya projects are the most exclusive and popular projects for Istanbul.

TR*İstanbul Boğazı manzaralı ev veya daire almak istiyorum? EN*I want to buy a house or flat with Bosphorus view in Istanbul?

TR*İstanbul'da Boğaz manzaralı bir ev, villa almak istiyorsanız yatırım danışmanlarımıza ulaşıp size en uygun projeleri inceleyebilirsiniz.
EN*If you want to buy a house or villa with a Bosphorus view in Istanbul, you can reach our investment consultants and examine the most suitable projects for you.

TR*Yatırım yapmak için Türkiye'ye gelmek istiyorum? EN*I want to come to Turkey to invest?

TR*Türkiye gelişmekte olan ülkeler içerisinde, son yıllarda popüleritesi en fazla artan ülkedir. Türkiye'de yatırım yapmak istiyorsanız, yatırım danışmanlarımıza ulaşabilir, sektörler ve değerler hakkında bilgi alabilirsiniz.
EN*Among the developing countries, Turkey is the country whose popularity has increased the most in recent years. If you want to invest in Turkey, you can reach our investment advisors and get information about sectors and values.

TR*Türkiye^de fabrikanasıl kurulur? EN*Howto set up a factory inTurkey?

TR*Ne tür bir fabrika kurmak istediğinize karar verdikten sonra, lokasyon, kurulum, yatırım ve işletme maliyetleri için yatırım danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz. İsterseniz Türkiye'ye gelerek ilgilendiğiniz sektörü gezebilir, fikir sahibi olabilirsiniz.
EN*After you decide what kind of factory you want to establish, you can get support from our investment consultants for location, installation, investment and operating costs. If you wish, you can come to Turkey to visit the sector you are interested in and have an idea.

TR*Türkiye'de nasıl iş kurulur? EN* How can I start a business inTurkey?

TR*Ne tür bir işyeri almak istediğinize karar verdikten sonra, lokasyon, yatırım ve işletme maliyetleri için yatırım danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz. İsterseniz Türkiye'ye gelerek ilgilendiğiniz sektörü gezebilir, fikir sahibi olabilirsiniz.

Türkiye'de otel almak istiyorum?

Türkiye Dünya'nın en önde gelen turizm lokasyonlarından birisidir. Mükemmel iklimi, ve gelişmiş turizm altyapısı sayesinde en iyi kış tatili, yaz tatili,
kültür turları

Türkiye'den ev alarak vatandaşlık alabilirmiyim?

Yabancılar, Türkiye'de ev alarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilirler.
Türkiye'de ev alan yabancılara vatandaşlık kapısı açık. Ayrıca, Türkiye'de 850 bin TL ve üzerinde konut alırsanız ilk başvuruda kendinize ve ailenize 3 yıllık oturma izni alabilirsiniz,
aldığınız ev üzerinden Türkiye'de kesintisiz 5 yıl ikamet etmeniz durumunda ise Türk vatandaşlığına başvuru hakkınız vardır

Bursa'da ev almak istiyorum?

Bursa son yıllarda yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği lokasyonlardandır. Serin iklimi, yemyeşil ormanları, İstanbul'a ve Anadoluya yakın olması Bursa'yı yatırımcılar için cazip hale getirmektedir.
Bursa'da ev, villa, daire alabilirsiniz. Bunun için emlak danışmanlarımıza ulaşıp, sizin için en uygun projeleri inceleyebilirsiniz.

Türkiye'de hangi ülkevatandaşları mülkedinemez?

Irak vatandaşları, Hakkâri ve Şırnak'tan konut edinemez. İran'da yaşayanların Iğdır, Ağrı, Van, Hakkâri şehirlerinden gayrimenkul edinmesine izin verilmez.
Azerbaycan vatandaşları Iğdır'dan, Gürcistan vatandaşları ise Artvin ve Ardahan illerinde gayrimenkul edinemez.

Vatandaşlık için ne kadarlık ev almak veya yatırım yapmak lazım?

*En az 2 Milyon ABD Doları tutarında sabit sermaye yatırımı gerçekleştirdiği Ekonomi Bakanlığınca tespit edilen yabancılar,
*En az 1 Milyon ABD Doları tutarında taşınmaz satın alarak tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyduran ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edilen yabancılar,
*En az 100 kişilik istihdam oluşturan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca bu durumu tespit edilen yabancılar,
*En az 3 Milyon ABD Doları tutarında mevduatı Türkiye’de faaliyet gösteren bankalardan birine yatıran ve 3 yıl boyunca tutma şartı koyan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca tespit edilen yabancılar,
*En az 3 Milyon ABD Doları tutarında Devlet borçlanma araçlarından satın alan ve üç yıl tutmak şartı koyan, Hazine Müsteşarlığınca tespit edilen yabancılar,
*En az 1,5 Milyon ABD Doları tutarında girişim sermayesi yatırım fonu ya da gayrimenkul yatırım fonu katılma payı alan ve üç yıl süre ile elinde tuttuğu Sermaye Piyasası Kurulunca tespit edilen yabancılar (Bu veriler TC. Resmi makamlarınca açıklanan yasa ve yönetmeliklere bağlı olarak wwww.kadost.com sayfasında yayınlanmaktadır.


Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölgedir.

Kapadokya'nın Etimolojisi

Kapadokya adı en eski M.Ö. 6. yüzyılda Pers kaynaklarında görülür. Katpatuka olarak geçen bu ismin kaynağı belirsizdir. Bazı uzmanlar Luvi dilinde "Alçak Ülke" anlamına geldiğini öne sürmüşlerdir. Ama daha sonraki araştırmalar "aşağı, aşağıda" anlamına gelen "katta" zarfının Hititçe olduğunu, Luvi karşılığının ise "zanta" olduğunu göstermektedir.[kaynak belirtilmeli]

Persçe "İyi Atlar Ülkesi" geldiği söylense de Fotoğraf Sanatçısı Ozan Sağdıç, 12 Eylül döneminde generallerin Kapadokya ismini Yunanca olduğu için yasaklayacaklarını öğrenince bu deyimi uydurduğunu açıklamıştır[1]. Ayrıca Pers dilinde "iyi atlar ülkesi" anlamına gelen kelime "Huv-aspa" diye geçer.[2]

Kapadokya'nın Tarihçesi Hakkında Bilgi

Ana madde: Kapadokya tarihi

Paşabağı vadisi

İnsan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler'in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler, bölgeyi Roma İmparatorluğu'nun baskısından kaçan Hristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.

Coğrafyacı Strabo, Roma İmparatoru Agustus döneminde yazılan ''Geographika'' (Coğrafya-Anadolu XII. XIII, XIV) adlı kitabında Kapadokya'nın sınırlarından da bahseder. Bu tarife göre Kapadokya, güneyde Toros Dağları, batıda Aksaray, doğuda Malatya ve kuzeyde Karadeniz' e kadar uzanmaktaydı. Günümüzde ise, Kapadokya olarak adlandırılan bölge, coğrafi oluşumlarının 250 km²lik bir alanda yoğunlaşmış, başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış bir bölgedir. En çok ziyaret edilen bölgeler ise; Uçhisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı ve Ihlara' dır.

Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Coğrafi olaylar Peribacaları'nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine evler, kiliseler ve manastırlar oymuş bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. İnsan yerleşimlerinin Paleolitik döneme kadar uzandığı Kapadokya'nın yazılı tarihi Hititlerle başlar. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu'nun da önemli kavşaklarından biridir.

MÖ 12. yüzyılda Hitit İmparatorluğu'nun çöküşüyle bölgede karanlık bir dönem başlar. Bu dönemde Asur ve Frigya etkileri taşıyan geç Hitit Kralları bölgeye egemen olur. Bu Krallıklar MÖ 6. yüzyıldaki Pers işgaline kadar sürer.

MÖ 332 yılında Büyük İskender Persleri yenilgiye uğratır, ama Kapadokya'da büyük bir dirençle karşılaşır. Bu dönemde Kapadokya Krallığı kurulur. MÖ 3. yüzyıl sonlarına doğru Romalıların gücü bölgede hissedilmeye başlar. MÖ 1. yüzyıl ortalarında Kapadokya Kralları, Romalı generallerin gücüyle atanmakta ve tahttan indirilmektedir. MS 17 yılında son Kapadokya kralı ölünce bölge Roma'nın bir eyaleti olur.

MS 3. yüzyılda Kapadokya'ya Hristiyanlar gelir ve bölge onlar için bir eğitim ve düşünce merkezi olur. 303-308 yılları arasında Hristiyanlara uygulanan baskılar iyice artar. Fakat Kapadokya baskılardan korunmak ve Hristiyan öğretiyi yaymak için ideal bir yerdir. Derin vadiler ve volkanik yumuşak kayalardan oydukları sığınaklar Romalı askerlere karşı güvenli bir alan oluşturur.

Anadolu'daki Kapadokya Bölgesi'nin konumu

4. yüzyıl, daha sonra "Kapadokya'nın Babaları" olarak adlandırılan insanların, dönemi olur. Fakat bölgenin önemi, III. Leon'un ikonları yasaklamasıyla doruk noktasına ulaşır. Bu durum karşısında, ikon yanlısı bazı kişiler bölgeye sığınmaya başlar. İkonoklazm hareketi yüz yıldan fazla sürer (726-843). Bu dönemde birkaç Kapadokya kilisesi İkonoklazm etkisinde kaldıysa da, ikondan yana olanlar burada rahatlıkla ibadetlerini sürdürdüler. Kapadokya manastırları bu devirde oldukça gelişir.

Yine bu dönemlerde, Anadolu'nun Ermenistan'dan Kapadokya'ya kadar olan Hristiyan bölgelerine Arap akınları başlar. Bu akınlardan kaçarak bölgeye gelen insanlar bölgedeki kiliselerin tarzlarının değişmesine sebep olur. 11. ve 12. yüzyıllarda Kapadokya Selçuklu Hanedanının eline geçer. Bu ve bunu takip eden Osmanlı zamanlarında bölge sorunsuz bir dönem geçirir. Bölgedeki son Hristiyanlar 1924-26 yıllarında yapılan mübadeleyle, arkalarında güzel mimari örnekler bırakarak Kapadokya'yı terk ettiler.

Kapadokya'nın Jeolojik oluşumu hakkında bilgi

Kapadokya Aktepe

60 milyon yıl önce 3. Jeolojik devirde Toroslar yükseldi. Kuzeydeki Anadolu Platosu'nun sıkışmasıyla yanardağlar faaliyete geçti. Erciyes, Hasandağı ve ikisinin arasında kalan Göllüdağ, bölgeye lavlar püskürttü. Platoda biriken küller yumuşak bir tüf tabakası oluşturdu. Tüf tabakasının üzeri yer yer sert bazalttan oluşan ince bir lav tabakasıyla örtüldü. Bazalt çatlayıp parçalara ayrıldı. Yağmurlar çatlaklardan sızıp yumuşak tüfü aşındırmaya başladı. Isınan ve soğuyan hava ile rüzgârlar da oluşuma katıldı. Böylece sert bazalt kayasından şapkaları bulunan koniler oluştu. Bu değişik ve ilginç biçimli kayalara halk bir ad yakıştırdı: "Peri bacası".

Bazalt örtüsü olmayan tüf tabakları ise erozyonla vadilere dönüştü. İlginç şekilli oluştu. Daha sonraları insan eli, emeği ve duygusu işe koyuldu. Dokuz-on bin yıl öncesine ait yerleşimlerden ilk Hristiyanların kayalara oydukları kiliselere, büyük ve güvenli yer altı kentlerine kadar uzun bir dönemde büyükana bir uygarlık yaratıldı.

Kapadokya'da Turizm

Kapadokya coğrafyasının balondan bir görünümü, 2014

Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, Selime Köyü, Çavuşin, Güllüdere Vadisi, Paşabağ-Zelve Anapınar Köyü belli başlı görülmesi gereken yerlerdir. Kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri ve güvercinlikler yörenin özgünlüğünü gösterirler. Bu evler 19. yüzyılda yamaçlara ya kayalardan ya da kesme taştan inşa edilmişlerdir. Bölgenin tek mimarı malzemesi olan taş yörenin volkanik yapısından dolayı ocaktan çıktıktan sonra yumuşak olduğundan çok rahat işlenebilmekte ancak hava ile temas ettikten sonra sertleşerek çok dayanıklı bir yapı malzemesine dönüşmektedir. Kullanılan malzemenin bol olması ve kolay işlenebilmesinden dolayı yöreye has olan taş işçiliği gelişerek mimari bir gelenek halini almıştır. Gerek avlu gerekse ev kapılarının malzemesi ahşaptır. Kemerli olarak yapılmış kapıların üst kısmı stilize sarmaşık veya rozet motifleriyle süslenmiştir. Yöredeki güvercinlikler 19. yüzyılın sonları, 18. yüzyılda yapılmış küçük yapılardır. Güvercinliklerin yüzeyi yöresel sanatçılar tarafından zengin bezemeler, kitabeler ile süslenmişlerdir. Bölge şarapçılık ve üzüm yetiştiriciliği ile de ünlüdür.

Kapadokya'ya Nasıl Gidilir

Çok geniş bir coğrafya olduğundan altınızda araba olması çok iyi olur. Biz bir kez kendi aracımızla gittik, diğer seferlerde havalimanından kiraladık. Siz de aracınızla İstanbul yönünden geliyorsanız Tuz Gölü'nde gün batımını ziyaret edebilirsiniz. Yolun devamında Aksaray ili üzerinden gelrek Ihlara Vadisini ve Narlı Göl Krater Gölünü ziyaret edebilirsiniz.

1. Kapadokya'ya Kara Yolu ile Ulaşım

İstanbul'dan Kapadokya'ya kara yoluyla, arabayla veya otobüsle ulaşım sağlayabiliyorsunuz.
Kapadokya'ya Özel Araç İle Ulaşım: En hızlı ulaşabileceğiniz yol; İstanbul - Sapanca - Bolu - Gölbaşı - Aksaray - Nevşehir güzergahı 743 kilometre 8 saat 7 dakika sürüyor. Diğer yol ise İstanbul - Sapanca - Bolu - Ankara - Kırıkkale - Kırşehir güzergahı ise 724 kilometre 8 saat 18 dakika sürüyor.
Kapadokya'ya Otobüs ile Ulaşım: Kamil Koç, Metro, Tokat Yıldızı, Esadaş gibi otobüs firmaları Nevşehir'e gidiyor.

2. Kapadokya'ya Uçak ile Ulaşım

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Kayseri Havalimanı'na her gün Pegasus ve THY'nin aktarmasız uçuşları var. Uçuş 1 saat 25 dakika sürüyor. Yine Sabiha Gökçen'den Nevşehir Havalimanı'na Çarşamba, Cuma, Pazar günleri THY'nin aktarmasız uçuşları var. Uçuş 1 saat 15 dakika sürüyor. İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Kayseri Havalimanı'na THY'nin her gün aktarmasız uçuşları var. Uçuş 1 saat 20 dakika sürüyor. Yine Atatürk Havalimanı'ndan Nevşehir Havalimanı'na her gün THY'nin aktarmasız uçuşu var. Uçuş 1 saat 20 dakika sürüyor.

Havaalanı Transferi

Nevşehir Havalimanı, şehir merkezine 55 kilometre, Kayseri Havalimanı Nevşehir şehir merkezine 75 kilometre mesafede bulunuyor. Nevşehir Havalimanı'na inen uçak sayısının az olması nedeniyle fiyatlar Kayseri Havalimanı'na göre daha pahalı.

Her iki havalimanından şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabileceğiniz farklı opsiyonlar var. Nevşehir Havalimanı'nda Havaş hizmeti bulunmuyor fakat havayolu şirketlerinin shuttle hizmetleri oluyor. Ayrıca özel firmaların shuttle hizmetleri de oluyor bunun için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Özel ya da standart araç seçiminizi yaparak sizi uçuş saatinize göre havalimanından alarak otelinize bırakıyorlar dönüş içinde aynı şekilde otelinizden alıp havalimanına bırakıyorlar.

Nevşehir Havalimanı'ndan şehir merkezine transfer ücretleri şu şekilde;
- Maksimum 4 kişi binek aracı ile tek yön 400TL
- Maksimum 6 kişi Mercedes Vito ile tek yön 1000 TL
- Maksimum 17 kişi Mercedes Sprinter ile tek yön 1250 TL
- 15 kişilik minibüsle tek yön kişi başı 1200 TL

Kayseri Havalimanı'ndan Nevşehir şehir merkezine ise;
- Maksimum 4 kişi binek aracı ile tek yön 850 TL
- Maksimum 6 kişi Mercedes Vito ile tek yön 1250 TL
- Maksimum 17 kişi Mercedes Sprinter ile tek yön 1300 TL
- 15 kişilik minibüsle tek yön kişi başı 130 TL

3. Kapadokya'ya Tren ile Ulaşım

Adana, Ankara ve Kars'tan trenle Kayseri'ye gelerek, Kayseri'den kalkan otobüs firmaları ile Nevşehir'e gidebilirsiniz. Tren ile Ankara'dan Kayseri'ye her gün iki ayrı sefer düzenleniyor. Yataklı koltuklar da ortalama 7 saat süren yolculuğun ücreti 20 TL. Bilet almak için tıklayın. Adana'dan Kayseri'ye her gün bir sefer bulunuyor. Yataklı koltuklar da ortalama 6 saat süren yolculuğun ücreti 18 TL. Kars'tan Kayseri'ye her gün bir sefer bulunuyor. Yataklı koltuklar da ortalama 18 saat süren yolculuğun ücreti 35 TL.

4. Kapadokya'da Şehir İçi Ulaşım

Kapadokya'da ilçeler birbirine yakın olsa da ulaşım oldukça zor. Bölge her ne kadar turistik olsa da toplu taşıma ağı çok gelişmiş değil. En fazla otobüs, minibüs ve taksi ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Bu bölgede doğru dürüst gezmek istiyorsanız bizim tavsiyemiz buraya ya özel araçla gelmeniz ya da araç kiralamanız olur. Minibüsle otobüsle gidemeyeceğimiz yerlere gitmesek de olur diyorsanız o ayrı tabi. Eğer programınızda safari turlarına yer vermeyi düşünüyorsanız, vadileri safari yaparak gezip otobüsün gittiği yerlere de otobüsle pek tabi gidebilirsiniz. Yalnız şunu göz ardı etmeyin otobüslerin hareket saatleri çok sık değil ve sizin gitmek istediğiniz yerin biraz uzağında bırakabiliyor. Ayrıca bazı seferler çok erken saatlerde bitiyor ya otelinize erken dönmek zorunda kalacaksınız ya da taksi ile ulaşım sağlamanız gerekecek. Taksi ise her yerde kolaylıkla bulamayabilirsiniz. Gitmeden önce planınızı yapıp bütçenizi hesaplayarak ona göre tercih de bulunabilirsiniz. Ama eğer bütçeniz uygunsa her şekilde özel araçla gezmenizi öneriyoruz.

Kapadokya Nerede? NEVŞEHİR NEREDE?

Kapadokya, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nin, Nevşehir İline bağlı çok geniş bir alana yayılan bölgeye verilen genel ad. Konum için tıklayın.

Nevşehir - Aksaray arası 75 kilometre,
Nevşehir - Kayseri arası 80 kilometre,
Nevşehir - Niğde arası 85 kilometre,
Nevşehir - Konya arası 223 kilometre,
Nevşehir - Mersin arası 266 kilometre,
Nevşehir - Ankara arası 296 kilometre.

Kapadokya öyle birkaç günde gezebileceğiniz bir yer değil. Hem gezilecek alan yüz ölçümü ile çok büyük hem de gezilecek görülecek yerler ve deneyimler açısından çok zengin. Bu yüzden buraya ayırabileceğiniz en fazla zamanı ayırın ve bir defa gelmekle Kapadokya'yı gezmekle bitiremezsiniz. O kadar çok gezilecek ve görülecek yer, vadiler, aktiviteler, yemek tecrübeleri var ki, her saat, her mevsim dahi farklılıklar gösterebiliyor. Bu sebeple ayırabileceğiniz en uzun süreyi Kapadokya'yı gezinize ayırmanızı tavsiye ederiz.

Kapadokya'da gezilebilecek tarihi yerler nerelerdir? Uçhisar Kalesi, Göreme Açıkhava Müzesi, Zelve Açıkhava Müzesi, Ortahisar Kalesi, Paşabağ ören yeri, Çavuşin Kalesi kısa süre içerisinde gidebileceğiniz tarihi mekanlardır.

Kapadokya'da gezilebilecek doğal güzellikler nerelerdir? Esentepe Göreme Manzarası, Uçhisar Cevizli mevkii, Uçhisar Güvercinlik Vadisi Panoroma, Göreme Aşk Vadisi, Göreme Kılıçlar Vadisi, Paşabağ mantar kayalar, Devrent Vadisi, Kızılçukur, Ürgüp Üçgüzeller, Ortahisar Kalesi Panoroma Kapadokya'da ziyaret edebileceğiniz başlıca doğal güzelliklerdir.


Kapadokya'da at turu, atv turu, jeep safari, trekking, bisiklet, Kızılırmak üzerinde kano, sıcak hava balonu aktiviteleri başlıca katılabileceğiniz aktivitelerdir.

Ayrıca Kapadokya oryatiring dalında Dünyada Ölmeden Önce Koşulması Gereken 101 Oryantiring Arazisi listesinde yer alır.

Kapadokya aktivite turları 1saatten 7güne kadar sürebilmektedir. 

Kapadokya restaurant/cafe tavsiyeleri... Öğün yemekleri, kahvaltılar, özel organizasyonlar kapsamında Kapadokya'da yiyecek/içecek hizmeti sağlayan restorantlar değişmektedir. Fiyat değişkenleri, lokasyonlar, mekan gibi unsurlar Kapadokya'da tavsiyeleri etkilemektedir. DETAYLI KAPADOKYA YEMEK ÖNERİLERİ İÇİN DESTEK YAZINIZ.

Bununla birlikte Testi kebabı, Nevşehir Tava, Nevşehir Mantı, Çömlekte Kurufasulye başlıca yerel lezzetlerdir.

Onyx Taşından Objeler

Nevşehir’in zirvesi Uçhisar, tüm Kapadokya’nın en turistik kasabası. Hal böyle olunca da turistik işletmelerin en yoğun olduğu yer de burası. Özellikle Muğla-Milas taraflarından getirilen doğada renk değiştiren beş taştan birisi olan Zultanit taşından yapılmış ürünleri ve Kapadokya bölgesinden çıkarılan ışığı yansıtma özelliği olan Onyx taşından yapılmış ürünleri satan onlarca mağaza var.

Kapadokya Kıymetli Taş Atölyeleri.

Kapadokya da irili ufaklı bir çok kıymetli taş atölyesi mevuttur. Bu atölyelerde bölgeden çıkan doğal taşlar gümüş ve altınla işlenerek takı sevelerin beğenisine sunulmuştur. Ayrıca bu atölyelerde kişisel ve ev eşyaları ile mutfak eşyalarıda üretilmektedir.

Kapadokya Seramik ve Çömlek Atölyeleri. 

Kapadokya'nın içinden geçen Kızılırmak'ın bölgeye bir diğer hediyesi de kil'dir. Yüzlerce yıllık bir tecrübenin ve sanatın günümüzde de devamı niteliğinde olan Kapadokya seramik atölyelerinde testi, güveç, şekerlikler, kuruyemişlikler ve daha bir çok mutfak malzemeleri üretildiği gibi süs ve sanat objeleride üretilmektedir. Kapadokya seramik sanatının tarihi Hititlere kadar uzanmaktadır.Kapadokya Şarabı. Kapadokya'da şarap nereden alınır?

Kapadokya, volkanik özellikler taşıyan, bağcılığa çok uygun verimli toprakların olduğu bir coğrafya. Bu bağcılığa yatkın doğası sayesinde de yüzyıllar öncesinden beri şarap üretiminin olduğu yerlerden. Özellikle Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki bağlarda yetişen yöresel Emir üzümünden üretilen butik şaraplar, turizimden sonra Kapadokya’nın en önemli ekonomik değeri haline geldi diyebiliriz. Kapadokya’da iki ana şarap üreticisi var: Kocabağ ve Turasan.


KAPADOKYA Halı ve Kilim Atölyeleri

Aslında Kapadokya, Selçuklu ve Osmanlı döneminden beri dokumacılığı ile öne çıkan yerlerden biri değil. Ne bir Hereke ne de bir Isparta ama o kadar turist çeken bir yer ki bu bölgede de halıclık ve kilimcilik zaman içinde artan talep doğrultusunda gelişmiş. Bölgede erkekler genellikle çanak çömlek işleriyle uğraşırken kadınlar da evde kilim dokuyarak ev ekonomisine katkıda bulunurmuş. Tabi zamanla üretim ve talep büyünce fabrikalar da işin içine girmiş ama özellikle de Avanos ve Göreme kilimleri, bu alanda kendine önemli bir yer edinmiş.Soğanlı Köyü Bez Bebekleri

Soğanlı, aslında Nevşehir’e değil Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesine bağlı bir köy. Bu köyün özelliği, aslen burada üretilen ve tüm Kapadokya’da karşınıza çıkan dekoratif, folklorik elbiseli, el yapımı bez bebekleri. Bu bebekler o kadar ünlü olmuş ki şu an bu köyde sadece bu bebekleri üreterek geçimini sağlayan aileler bile varmış. Denilene göre Soğanlı köyündeki bez bebek yapma geleneğini başlatan kişi, zamanında kızına oyunca yapmak amacıyla ilk bez bebeği yapan bir köylü kadınmış. Bizce Kapadokya’dan alçıdan bozma, fabrikasyon peribacası bibloları almak yerine bu bebeklerden alıp hem yöre halkının el emeğini destekleyip hem de bütçesine katkıda bulunmak çok daha mantıklı.

Kapadokya'da Kuru Üzüm, Pestil, Pekmez

Nevşehir üzüm bağları cenneti olunca kuru üzümü de, üzümden yapılan tatlıları da pestili de pekmezi de eksik olmuyor haliyle. Buradaki kuru üzümlerin özelliği bütün bütün salkımında kurutulmuş olmaları. Yer yöre fark etmeksizin her çocuğun kabusu, bizim gibi koca kazıkların ise kaşık kaşık, bayıla bayıla yediği pekmez ise Kapadokya’dan alabileceğiniz bir diğer yöresel ürün. Üstelik pestil ve köftür gibi tatlı krizine bire bir yancıları da var.

Kapadokya'da Köftür. Köftür nasıl yapılır? Köftür nereden alınır?

Kapadokya üzümlerinden sadece pekmez ve şarap yapılmıyor aynı zamanda Anadolu jelibonu denilen, 0 şeker ilaveli köftür de yapılıyor. Köftür, üzüm suyunun sıkılarak içine un eklenmesi ile yapılan bir nevi Nevşehir tatlısı. Bağbozumu ile toplanan yeşil üzümlerin önce suyu çıkarılıyor, çıkan üzüm suyu büyük kazanlarda kaynatılıyor, içine un eklenip puding kıvamına gelene kadar yine kaynatılıyor en sonunda tepsilere dökülüp bir gün dinlendiriliyor. Bir gün sonra tepsilerde kare kare dilimlenip 3-7 gün arasında güneşte kurumaya bırakılıyor. Kuru meyveler gibi kapalı kapta saklandığında yıl boyunca bozulmadan kalabiliyor. Kapadokya pazarlarında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kapadokya'da Kuru Kayısı nereden alınır?

Malatya kadar olmasa da Nevşehir’in de kayısısı meşhur. Üstelik burada kayısı, sadece kurutulup yenen bir yemiş değil aynı zamanda bildiğiniz parça et veya kıyma ile dolması da yapılan bir yemek malzemesi. Kayısı ve etin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan tatlı-tuzlu uyumuna şaşırırsınız. Çarşılarında, pazarlarında her yerde sıklıkla rastlayıp satın alabilirsiniz.

Kapadokya'da Kabak Çekirdeği nereden alınır?

Fotoğraf Kaynak: Brian Jackson / Flickr

Nevşehir, Türkiye’de kabak çekirdeği üretiminin merkezi olan yer. Burada kabak çekirdeği sütte kavruluyor. Lezzeti de buradan geliyor. Oldukça da uygun fiyatlı kuru yemişlerden. Yine çarşı ve pazarlarda sıklıkla rastlarsınız.

Kapadokya'nın meşhur Kuru Kaymakı nereden alınır?

Fotoğraf Kaynak: www.bik.gov.tr

Bir kere baştan söyleyelim, bu kaymak bildiğiniz kaymaklara asla benzemiyor. Kendisine kaymak gofreti mi, kaymak kıtırı mı yoksa tabaka kaymak mı desek bilemedik ama her şekilde yemesi aşırı keyifli bir şey. Bıçakla kesilerek ve elinizle kırarak bala, reçele batırabiliyorsunuz. Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin de bulunduğu, Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinin Kaymaklı kasabasında üretiliyor. Üretildiği yerle de böylesine uyumlu.

Yapımı ise oldukça meşakatli. Bu lezzetin ortaya çıkması en az 5 gün istiyor çünkü kaymağın bu çıtırlığa ulaşabilmesi için günlerce tepsilerde dinlendirilip kuruması gerekiyor. Kuru kaymak, Kaymaklı’nın tescilli ürünü ama aynı şekilde Erzincan gibi Doğu Anadolu yörelerinde de yapılan versiyonları var. Satın almak için Kaymaklı’ya gelmeniz yeterli. Buradaki çoğu işletmede satılıyor. Söylememize gerek yok ama tabi ki en güzel balla gidiyor. Buzdolabında 10-15 gün dayanabiliyor bu nedenle buraya uçakla geldiyseniz rahatlıkla gideceğiniz yere götürebilirsiniz.


SIKÇA SORULAN SORULAR AT NAKLİYESİ NASIL YAPILIR? ATLAR NASIL TAŞINIR?

      At taşıma veya at nakliyesi işlemleri atların bir yerden başka bir yere nakledilmesi işlemidir. Bu işlem, atlar için özel hazırlanmış at taşıma araçlar (at vanı) (at taşıma römorku) kullanılır. Bu araçlar 2li, 4lü, 6lı ve daha fazla at alabilecek şekilde dizayn edilmiştir. At taşıma araçlarında atların iniş ve biniş işleri için özel rampalar bulunur. Bu rampalar atların iniş ve binişlerini kolaylaştırır. At taşıma araçlarının içerisinde atların taşıma esnasında bağlanabileceği bağlama demirleri, atların birbirinden ayrılmasını sağlayan bölmeler bulunmaktadır. At taşıma araçlarının zeminleri atların kaymaması için plastik veya tırtıklı ahşap zeminlerden oluşmaktadır. At taşıma esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta sürücülerin at taşıma konusunda deneyimli olmalarıdır. Aşırı hız yapmamak, ani dönüşler yapmamak, atın araçta rahat seyahat edebileceği koşulları sağlamak, belirli aralıklarla yolculuk boyunda atlara su ve yem verilmesi, eğer yolculuk çok uzunsa belirli aralıklarla atın at taşıma römorkundan çıkartılarak yürümesinin sağlanması at taşınması esnasında dikkat edilmesi gereken hususlardır. 

    At taşıma hizmetleri için KADOST DESTEK yazınız.

 

Ankara Gölbaşı Binicilik Merkezi

Gölbaşı Binicilik Merkezi Nerede?

Gölbaşı Binicilik Merkezi: Yavrucuk mahallesi 06830 Gölbaşı/Ankara Türkiye adresinde bulunmaktadır.

Kaç yaş itibari ile binicilik kurslarına başlanabilir?

5-6 Yaş itibari ile binicilik kurslarına katılımlar başlamakta, her yaş kategorisi için binicilik eğitim/kurs programlarımız bulunmaktadır.

At binmeyi ne kadar sürede öğrenebilirim?

Temel binicilik eğitimleri ortalama 12-24 Ders arasındadır. Ancak At üzerinde durmak biniciliğin öğrenildiği anlamına gelmez.
Binicilik eğitiminde uzmanlaşmak yıllar sürecek bir eğitim ve pratik süreci gerektirir.
Her atın karakterinin farklı olması da binişi etkiler. Bir ata biniyor olmanız, başka bir ata binebileceğiniz anlamına gelmez.
Bir arazide at koşturabiliyor olmanız, her türlü arazide at koşturabileceğiniz anlamına gelmez.
Binicilik eğitimi sadece atın üzerine binmeyi değil, atı korumayı, atın bakımı, temel at sağlığı hakkında bilgi sahibi olunmasını, güvenlik kurallarını,
gruptaki diğer binicileri korumayı, arazi ve hava şartlarını okuyabilmeyi, at, ortam şartlarına göre doğru kararlar alabilmeyi,
binilen atın karakterini ve atların genel karakterlerini anlamayı içeren çok geniş bir eğitim ve uzmanlık alanını kapsar.
Buda yıllar sürecek bir deneyimdir. Atçılık hakkında hiç tecrübeniz yoksa, bir TEMEL BİNİCİLİK EĞİTİMİ PAKETİ alarak ilk adımınızı atabilirsiniz.

Binicilik dersi almak neden önemli? Binicilik dersi almadan at binemez miyim?

Atın üzerinde durabilmeniz at binmeyi bildiğiniz anlamına gelmez. Binicilik dersi almak, öncelikle at dünyasında ki riskleri tanımanızı, güvenlik kurallarını iyi öğrenmenizi sağlar.
Buda sizin ve sevdiklerinizin hayatını her zaman kurtaran bir emniyet kemeri işlevi sağlar. Atçılık temel, orta, ileri, branşlaşma seviyelerini kapsar.
Bu süreçte temel binicilik eğitimlerini iyi alır, sağlam temellerle teknikleri öğrenirseniz, ilerleyen kademelerde işinizi kolaylaştırır. Ancak temelden öğrenebileceğiniz yanlış bir alışkanlık,
ilerleyen süreçlerde ki uzmanlığınızda sizleri zor durumlara sokabilir. İyi bir binici at binerken kendisini düşündüğü gibi atınıda düşünmelidir. Yanlış biniş teknikleri, atınızın psikolojik ve fizyolojik
olarak zarar görmesini sağlayabilir. Bu ve buna benzer bir çok nedenle binicilik temel eğitiminin doğru alınması, sağlam temeller atılması atçılıkta oldukça önemlidir.

Amatör biniciyiz at turuna katılabilir miyiz?

Gölbaşı binicilik merkezi olarak uzun süreli arazi biniş turlarına sadece deneyimli binicileri alabiliyoruz. Ancak tesisimiz içerisinde ki manej bölümümüzde at binişi yapabilirsiniz.

Gölbaşı Binicilik'te grup etkinlikleri veya toplantıları yapabiliyor muyuz?

Daha önceden bizlerle görüşmek üzere, doğum günü kutlaması, iş toplantısı, grup kahvaltısı etkinlikleri düzenleyebilirsiniz.

Atlardan korkuyorum ne yapmam gerekiyor?

Atlardan korkuyor ve atları çok seviyorsanız, ata yaklaşma teknikleri ile binicilik dünyasına ilk adımı atabilir, fobinizi yenebilirsiniz.
Bu konuda eğitmenlerimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Gölbaşı Binicilik Merkezi'nde kahvaltı salonu var mı?

Kahvaltı salonumuz bulunmaktadır. Rezervasyon yapmak suretiyle hafta içi ve hafta sonu kahvaltılarımıza katılabilirsiniz.

At binerken nasıl giyinmeliyim?

Devamlı ve tecrübeli binici iseniz, sürekli biniş yapıyorsanız binicilik kıyafeti alarak a binmeniz sizin için daha uygun olacaktır.
Ancak çok sık at binmiyorsanız, altı tırtıklı, topuksuz ve rahat ayakkabılar tercih etmeli, rahat hareket edebileceğiniz kıyafetlerle at binmeniz uygun olacaktır.
Binicilik kıyafeti seçerken, mevsim ve hava şartlarını dikkate almanız gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular bölümünde sorumun cevabını bulamadım.

Sorunuzun cevabıını yukarıda ki soru cevaplar arasında bulamanız mı? İletişim kanallarımızdan firma yetkililerimize ulaşabilirsiniz.

Kapadokya tatili planlıyor ve nerede kalacağınızı düşünüyorsanız, Kapadokya butik otelleri hakkında ki makalemizi okuyabilirsiniz. 

Kapadokya'da gezilecek yerler nerede? Kapadokya tatil planlamalarında genel olarak ziyaret edilen yerler Ürgüp, Göreme, Avanos, Uçhisar, Ortahisar Çavuşin bölgeleridir. Merkezi lokasyon dışında ki yerler ise Kaymaklı, Derinkuyu, Ihlara güzergahlarıdır.

Kapadokya tatilinde otel seçerken neye dikkat etmeliyim? Kapadokya'da otel seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli durum lokasyona yakınlıktır. Kapadokya'nın en merkezi lokasyonu Nevşehir'e bağlı Göreme Kasabasıdır. Balon turları, atv turları, at turları, jeep safari turları ve bir çok vadinin bulunduğu lokasyon Göreme Kasabasıdır. Tatil planlamalarınızda merkezi lokasyona yakın olmanız, ziyaret yerlerine ve aktivite alanlarına kolay ulaşmanızı sağlar. Ayrıca balon kalkış alanlarına yakın bir lokasyonda otel tutmuş iseniz sabah balonlarıda görmeniz mümkündür. Kapadokya'da heryer birbirine çok yakın olmakla birlikte yürüyüş mesafesi olarak uzaktır. Yani araçla gidebileceğiniz kısa mesafeler bulunmaktadır. Bu sebeple siz merkezi lokasyona ne kadar uzak kalırsanız ulaşım maaliyetlerinizde o derece artacaktır. Aktivite için çıkmak, yemek için çıkmak, gezi için çıkmak istediğinizde extra ulaşım giderleri harcamanız gerekecektir. Ayrıca katılacak olduğunuz bir çok aktivite de Göreme Çavuşin Lokasyonları için ücretsiz ulaşım imkanları bulunurken bu lokasyon dışındaki bir çok alan için aktivite firmaları ek ücret talep etmektedirler. 

Butik oteller: Kapadokya tarihi çok eski olduğu için bölgede hizmet veren birçok otel, eski evlerin restore edilerek otele dönüştürülmesiyle yapılmıştır. Butik otellerin çoğunluğu 8-12 odadan oluşmaktadır. Kapadokya yapısı itibari ile volkan tüflerinden oluştuğu için bu odaların bazıları mağara bazıları taş odalardır. Kapadokya'da eğer bir mağara odada kalacaksanız bilmeniz gereken bir durum odalarda rutubet ve nem olabileceğidir. Ayrıca mağara odalarda en çok şikayet edilen hususlardan bir tanesi tavanda volkan tüfleri ufalanmasıdır. Bunun yanında egzotik havası, tarihi atmosferi, birbirinden özel dizaynları Kapadokya mağara otelerini cazip kılmaktadır. 

Sabah otelden balonları görebilirmiyim? Mağara odalar genel olarak balkonsuz ve penceresiz olurken bazı odalarda balkon ve pencere bulunabilmektedir. Mağara odanız eğer Göreme, Çavuşin, Uçhisar lokasyonların da ise odanızdan sabah erken saatlerde balonları da görebilirsiniz. 

Kapadokya da hangi oteller daha iyi? Kapadokya'da ki butik otellerin memnuniyet oranı ortalaması %95 üzerindedir. Buda çok kaliteli bir hizmet sağlandığını göstermektedir.

Kapadokya'da otelde kahvaltı ve yemek olurmu? Kapadokya'da her otelde kahvaltı hizmeti olurken, bazı otellerde akşam yemeği ve öğle yemeği imkanları bulunmaktadır. Ziyaretçiler otellerde öğle ve akşam yemeği bulamadıkları zamanlarda bölgede ki restoranlarda öğün yemeklerini yemektedirler.

LlKYA YOLU YFethiye’den başlayıp Antalya, Beldibi Kasabasına kadar uzanmaktadır. İsmini antik zamanlarda bölgede yaşamış olan Likya Uygarlığından almaktadır. Teke Yarımadası’nda konumlanan yolun kuzeyinde Burdur’un Gölhisar ilçesi, güneyinde Akdeniz, batısında Muğla’nın Köyceğiz ilçesi ve doğusunda Antalya’nın merkezi yer alır. Likya Yolu; ilk olarak 1999’da, İngiliz bir turist olan Kate Clow tarafından yürünüyor. Günümüze de hala taşınan, işaretlediği noktalar sayesinde kaybolma olasılığımız azalıyor.

Likya yolu uzun bir yürüyüş parkurundan oluşmaktadır. Yolun tamamı yaklaşık 550 kilometre sürmektedir. Buda Likya yolunun tek seferde ve bir kaç günde yürümeyi zorlaştırmaktadır. Yürüyüş ile Likya Yolu yürüyüşü 20 - 30 gün sürerken, atlarla bu yolun yürünmesi daha kısa sürmektedir. Bununla birlikte Likya yolunda ki atlı turlar maksimum 7Gün kadar sürmektedir.

LİKYA YOLU YÜRÜYÜŞ PARKURLARI ŞUNLARDIR, BU YOLLAR İSTER YÜRÜYEREK İSTERSENİZ ATLARLA YAPILABİLİR?

 • Ovacık
 • Faralya
 • Kabak
 • Alınca
 • Bel
 • Gavurdağı
 • Xanthos
 • Kınık
 • Akbel
 • Patara
 • Kalkan
 • Sarıbelen
 • Gökçeören
 • Çukurbağ
 • Kaş
 • Liman Ağızı
 • Boğazıcık
 • Üçağız
 • Çayağız
 • Myra
 • Finike
 • Karaöz
 • Adrasan
 • Çıralı
 • Tekirova
 • Roman Bridge
 • Göynük Yayla
 • Göynük
 • Hisarçandır
 • Çitdibi
 • Geyikbayırı
 • Likya yolu parkur sıralamasına kendinizde karar verebilir, farklı rotaları tercih edebilirsiniz. Bu noktalardan oluşturulacak en keyifli parkurlardan biri Karaöz – Adrasan – Çıralı rotası. Yolun en turistik noktalarını içeren rotanın en keyif verici ise yanı nefes kesici manzaraları. Toplamda 47 km süren yolu, tek günde yürümek zor olacağı için Adrasan otellerinde konaklayabilir veya uygun gördüğün ilk yerde kamp kurabilirsiniz. At ve trekking turlarımızda konaklama ve kamp hizmetleri tarafımızdan sağlanmaktadır.

  Göynük Yayla – Çitdibi ise en zorlu parkurlardan biri olarak görülür. Yaklaşık 45 km süren bu rotanın zorlu yanı, çok dik tırmanışlar içermesi. Göynük Milli Parkı’nda çadır kurulmasına izin verilmediği için Göynük pansiyonlarında ve otellerinde konaklamak mümkündür.. Bu rota atlı turlarımızda tercih edilmemektedir.

  Myra – Finike arasında bulunan Alaca Dağ, bu 41 km’lik parkuru aşılması zor hale getiriyor. Rotanın ilk 5 km’si boyunca düzlükte ilerledikten sonra ilk eğimle karşılaşacaksın. 0 metreden başladığın yürüyüşün en yüksek noktası yaklaşık 1800 metreyi bulur.

Likya Yolu’nun başlangıç noktası,  Fethiye’de bulunmaktadır. Fethiye’ye en yakın havaalanı, yaklaşık 2 saat uzaklığında bulunan Dalaman Havaaalanı’nır.  Rotayı tersten takip etmek isteyenler Antalya'ya uçak bileti alarak buradan da yola başlayabilirler.  Ayrıca Dalaman için yılın her zamanında otobüs bileti bulunmaktadır. Kadost Likya turlarında program içeriğine göre ulaşım yönlendirmeleri tarafımızdan yapılacaktır.

Likya Yolu rotaları çok geniş bir alana yayılmış durumda, bu sebeple Likya yolu üzerinde çok fazla konaklama alanı alternatifi bulunmaktadır. Fethiye ve Faralya başta olmak üzere ağaç evlerden, pansiyon ve otellere kadar bir çok konaklama tesisi bulunmaktadır. Doğa ile daha fazla iç içe olmak isteyenler için de yol boyunca, pek çok çadır kurulabilecek veya uyku tulumuyla geceyi geçirebilecek ideal alanlar bulunmaktadır. Yine bölgede Likya Yolu rotalarına yakınlarında, Demre otelleri, Kemer otelleri ve Kaş otelleri bulunmaktadır. Bizler Kadost turlarımzda bungalov konaklama alanlarını tercih etmekteyiz.

Türkiye'de fabrika yatırımı nasıl yapılır? Türkiye'de fabrika yatırımları yapmak istiyorsanız, hangi alanda faaliyet göstereceğinize karar vermelisiniz. Faaliyet alanı, faaliyet bölgesi, sektör dinamikleri Türkiye'de fabrika kurmak için önemlidir. Türkiye'de fabrika yatırımları yapmak istiyorsanız... Hangi sektörde çalışacağınıza? Fabrikayı sıfırdan mı kurup, devren bir fabrika mı alacağınıza? Lokasyona? Sermaye tutarlarına? İnsan kaynaklarına erişim kolaylıklarına? Dikkat etmeniz. Bunları içeren fizibilite dosyaları hazırlatmanız gerekmektedir.

Türkiye'de hangi fabrika yatırımları yapılabilir? Türkiye'de önde gelen fabrika yatırımları demir-çelik, tekstil, enerji, otomotiv üretim ve yedek parça üretim sanayi, ev aletleri ve beyaz eşya üretim sanayi, mobilya imalatı gibi sektörlerden oluşurken hemen hemen bir çok alanda fabrikalar bulunmakta ve üretim yapılmaktadır.

Türkiye'de fabrika yatırımı avantajlı mı?   Hiç şüphesiz ki artan döviz kurları, Türkiye'nin coğrafi ve ulaşım yapısı, Dünya çapında denge politikaları gözetmesi Türkiye'yi yatırım açısından cazip kılmaktadır. Rusya, Amerika, Ukrayna, Arap Ülkeleri, Hindistan, Pakistan, Çin gibi dünya devleri ile Türkiye diplomasisinin yürüttüğü denge politikası Türkiye'nin Dünya çapında bir çok ülke ile rahat çalışabilmesine olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte coğrafi konumu, deniz, hava ve kara ulaşımında ki avantajları, enerji kaynaklarına yakınlığı, insan kaynaklarının pozitif olması, Türkiye'yi üretim için cazip hale getirmektedir. 

Türkiye'de yabancı sermaye ile fabrika yatırımı nasıl yapılır? 4875 sayılı, Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu nedir?  Türkiye'de yabancı sermaye ile yatırım yapılabilir. Bunun için çeşitli devlet destekleri de bulunmaktadır. Türkiye'de yabancı yatırımcıların yatırım yapabilmesi 4876 Sayılı kanun ile güvence altına alınmıştır.

4875 Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu

 MADDE 1

Bu Kanunun amacı, doğrudan yabancı yatırımların özendirilmesine, yabancı yatırımcıların haklarının korunması ile yatırım ve yatırımcı tanımlarında uluslararası standartlara uyulmasına, doğrudan yabancı yatırımların gerçekleştirilmesinde izin ve onay sisteminin bilgilendirme sistemine dönüştürülmesine ve tespit edilen politikalar yoluyla doğrudan yabancı yatırımların artırılmasına ilişkin esasları düzenlemektir. Bu Kanun, doğrudan yabancı yatırımlara uygulanacak muameleyi kapsar.

MADDE 2

Bu Kanunda geçen;

a) Yabancı yatırımcı: Türkiye'de doğrudan yabancı yatırım yapan,

1) Yabancı ülkelerin vatandaşlığına sahip olan gerçek kişiler ile yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarını,

2) Yabancı ülkelerin kanunlarına göre kurulmuş tüzel kişileri ve uluslararası kuruluşları,

b) Doğrudan yabancı yatırım: Yabancı yatırımcı tarafından,

1) Yurt dışından getirilen;

- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca alım satımı yapılan konvertibl para şeklinde nakit sermaye,

- Şirket menkul kıymetleri (Devlet tahvilleri hariç),

- Makine ve teçhizat,

- Sınaî ve fikrî mülkiyet hakları,

2) Yurt içinden sağlanan;

- Yeniden yatırımda kullanılan kâr, hâsılat, para alacağı veya malî değeri olan yatırımla ilgili diğer haklar,

- Doğal kaynakların aranması ve çıkarılmasına ilişkin haklar,

Gibi iktisadî kıymetler aracılığıyla;

i) Yeni şirket kurmayı veya şube açmayı,

ii) Menkul kıymet borsaları dışında hisse edinimi veya menkul kıymet borsalarından en az % 10 hisse oranı ya da aynı oranda oy hakkı sağlayan edinimler yoluyla mevcut bir şirkete ortak olmayı,

c) Müsteşarlık: Hazine Müsteşarlığını, İfade eder.

Doğrudan yabancı yatırımlara ilişkin esaslar

MADDE 32

a) Yatırım serbestisi ve millî muamele

Uluslararası anlaşmalar ve özel kanun hükümleri tarafından aksi öngörülmedikçe;

1- Yabancı yatırımcılar tarafından Türkiye'de doğrudan yabancı yatırım yapılması serbesttir.

2- Yabancı yatırımcılar yerli yatırımcılarla eşit muameleye tabidirler.

b) Kamulaştırma ve devletleştirme

Doğrudan yabancı yatırımlar, yürürlükteki mevzuat gereğince; kamu yararı gerektirmedikçe ve karşılıkları ödenmedikçe kamulaştırılamaz veya devletleştirilemez.

c) Transferler

Yabancı yatırımcıların Türkiye'deki faaliyet ve işlemlerinden doğan net kâr, temettü, satış, tasfiye ve tazminat bedelleri, lisans, yönetim ve benzeri anlaşmalar karşılığında ödenecek meblağlar ile dış kredi ana para ve faiz ödemeleri, bankalar veya özel finans kurumları aracılığıyla yurt dışına serbestçe transfer edilebilir.

d) Taşınmaz edinimi

Yabancı yatırımcıların Türkiye'de kurdukları veya iştirak ettikleri tüzel kişiliğe sahip şirketlerin, Türk vatandaşlarının edinimine açık olan bölgelerde taşınmaz mülkiyeti veya sınırlı aynî hak edinmeleri serbesttir.

İptal bent: E. 2003/71 K. 2008/79 11.03.2008 t. AyM K.

e) Uyuşmazlıkların çözümü

Özel hukuka tabi olan yatırım sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümü ile yabancı yatırımcıların idare ile yaptıkları kamu hizmeti imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerinden kaynaklanan yatırım uyuşmazlıklarının çözümlenmesi için; görevli ve yetkili mahkemelerin yanı sıra, ilgili mevzuatta yer alan koşulların oluşması ve tarafların anlaşması kaydıyla, milli veya milletlerarası tahkim ya da diğer uyuşmazlık çözüm yollarına başvurulabilinir.

f) Nakit dışı sermayenin değer tespiti

Nakit dışındaki sermayenin değer tespiti, Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılır. Yabancı ülkelerde kurulu bulunan şirketlerin menkul kıymetlerinin yatırım aracı olarak kullanılması halinde, menşe ülke mevzuatına göre değer tespitine yetkili makamların veya menşe ülke mahkemelerince tespit edilecek bilirkişilerin ya da uluslararası değerlendirme kuruluşlarının değerlendirmeleri esas alınır.

g) Yabancı personel istihdamı

Bu Kanun kapsamında kurulan şirket, şube ve kuruluşlarda istihdam edilecek yabancı uyruklu personele, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çalışma izni verilir.

Mülga: 28.07.2016 t. 6735 s. K. m.27

27.2.2003 tarihli ve 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanunun 23 üncü maddesi uyarınca Hazine Müsteşarlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca müştereken hazırlanacak yönetmelikte; yabancı sermayeli şirket ve kuruluşlardan hangilerinin bu kapsama gireceği ile söz konusu yönetmelik kapsamında izin verilecek kilit personelin tanımı ve çalışma izinlerine ilişkin özel nitelikteki diğer esas ve usuller belirlenir.

Mülga: 28.07.2016 t. 6735 s. K. m.27

Bu kapsamda istihdam edilecek personele, 4817 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi uygulanmaz. İstihdam edilecek yabancı uyruklu kilit personele, 4817 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinin birinci fıkrasının hangi durumlarda uygulanacağı hazırlanacak yönetmelikte belirlenir.

Mülga: 28.07.2016 t. 6735 s. K. m.27

h) İrtibat büroları

Müsteşarlık, yabancı ülke kanunlarına göre kurulmuş şirketlere, Türkiye'de ticarî faaliyette bulunmamak kaydıyla irtibat bürosu açma izni vermeye yetkilidir.

Politika belirleme ve bilgi isteme

MADDE 4

Müsteşarlık; kalkınma plân ve yıllık program hedeflerini, ülkenin genel ekonomik durumunu, dünyadaki yatırım eğilimleri ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile özel kesim meslek kuruluşlarının görüşlerini dikkate alarak, doğrudan yabancı yatırımlara ilişkin politikaların genel çerçevesini belirlemeye, bu amaçla diğer kuruluşların faaliyetlerine katılmaya yetkilidir. Doğrudan yabancı yatırımları ilgilendiren mevzuatta yapılacak değişiklik ve yeni mevzuat taslakları hakkında Müsteşarlığın uygun görüşü alınır.

Müsteşarlık, doğrudan yabancı yatırımlara ilişkin bilgi sistemini kurmak ve geliştirmek amacıyla, yatırımlar hakkındaki istatistiki bilgileri, her türlü kamu kurum ve kuruluşları ile özel kesim meslek kuruluşlarından istemeye yetkilidir.

Yabancı yatırımcılar, yatırımları ile ilgili istatistiki bilgileri Müsteşarlıkça hazırlanacak yönetmelikle belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde Müsteşarlığa bildirirler. Söz konusu bilgiler istatistik amaçları dışında ispat aracı olarak kullanılamaz.

Çeşitli hükümler

MADDE 5

a) Mevcut yabancı sermayeli kuruluşlar

18.1.1954 tarihli ve 6224 sayılı Kanun kapsamında kurulan şirketler, kazanılmış hakları saklı kalmak kaydıyla bu Kanuna tabidirler.

b) Yönetmelik

Bu Kanunun uygulanmasına ilişkin esaslar Kanunun yayımını izleyen bir ay içerisinde Müsteşarlıkça hazırlanacak yönetmelikle düzenlenir.

c) Yürürlükten kaldırılan hükümler

18.1.1954 tarihli ve 6224 sayılı Yabancı Sermayeyi Teşvik Kanunu yürürlükten kaldırılmıştır. Mevzuatta, 6224 sayılı Kanuna yapılan atıflar bu Kanunun ilgili hükümlerine yapılmış sayılır.

d) Bu Kanun hükümlerine ilişkin değişiklikler, ancak bu Kanuna hüküm eklenmek veya bu Kanunda değişiklik yapılmak suretiyle düzenlenir.

GEÇİCİ MADDE 1

Bu Kanunun uygulanmasını göstermek üzere hazırlanacak yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar, mevcut kararname, tebliğ ve genelgelerin bu Kanuna aykırı olmayan hükümlerinin uygulanmasına devam olunur.

Yürürlük

MADDE 6

Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 7

Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Türkiye'de ortak sermayeli fabrika yatırımı nasıl yapılır? Türkiye'de yabancı yatırımcılar, Türk ortaklar ile mevcut bir şirkete veya kuruluşa ortak olabilir veya ortaklık yeni bir şirket kurabilirler.

Türkiye'de fabrika yatırımları sermayesi ne kadar? Türkiye'de yapılacak işin büyüklüğüne ve sektörüne göre ortalama bir fabrika yatırımı 1milyon eu dan başlamaktadır.

Türkiye'de fabrikalara nasıl ortak olunur? Türkiye'de daha önce kurulmuş bir fabrika hisse devri ile yabancı ortak alabilir.

Türkiye'de devren satılık sanayi kuruluşları / fabrikalar var mıdır? Türkiye'de hemen hemen her sektörde devren satılık fabrikalar bulunmaktadır. Satılan fabrikalar için yatırım yapacak yabancı sermayedarların detaylı fizibilite dosyası hazırlatmaları en önemli başlangıç olacaktır.

Türkiye'de fabrika yatırımları yapmak istiyorsanız, Türkiye fabrika yatırımları turumuzu inceleyip, but tura katılıp, fabrikalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sorularınızın cevabını bu bölümde yoksa ''SIKÇA SORULAN SORULAR'' bölümünü ziyaret ediniz.

 Veya KADOST DESTEK yazınız.

 TÜRKİYEDE TARIM YATIRIMLARI NASIL YAPILIR?- TURKEY INVEST DIRECTOR - Turkey Agricultural Investments Tour

Türkiye'de tarım yatırımları nasıl yapılır? Türkiye'de tarım yatırımları yapmak istiyorsanız, hangi ürünlerin üretiminde faaliyet göstereceğinize karar vermelisiniz. Türkiye 4mevsimi birlikte yaşayabilen, bir çok ürünün yetişebildiği çok geniş bir coğrafyadır. Türkiye'de tarım yatırımları yaparken, üretim sahasında yer alacak mısınız? Temin ve tarım ürünleri toplama sahasında mı yer alacaksınız? Bunlara karar vermeniz gerekiyor. Türkiye'de ki bitki ve tarım çeşitliliği konusunda  fizibilite çalışmaları yapmanız, doğru yatırım için birincil yol olacaktır. Türkiye'de tarım yatırımları yapmak istiyorsanız, ''Türkiye Tarım Yatırımları'' TURLARIMIZA KATILABİLİR DETAYLI BİLGİ SAHİBİ OLABİLİRSİNİZ.

Türkiye'de hangi tarım ürünlerinde yatırımlar yapılabilir?  Türkiye'nin ihraç ettiği tarım ürünleri ağırlıklı olarak; fındık, üzüm, tütün, domates, kayısı, limon, incir, yumurta, mercimek, portakal, mandalina, kiraz, zeytin, pamuk, biber, tavuk eti, haşhaş tohumu, salatalık, nohut, buğday, ceviz, elma, Antep fıstığı, soğan, ayçiçeği, çilek, şeftali, kabak, mısır, patates ve kestanedir. İlgi duyan yatırımcılar bu alanlarda tarımsal yatırımlar yapabilir.

Türkiye'den hangi ülkelere tarım ürünleri ihracatı yapılır?  Türkiye'nin tarım ürünlerini en çok ihraç ettiği ülkeler arasında İtalya, Almanya, Hollanda, Amerika, Fransa, Belçika, İngiltere, İsveç, İsviçre, Kanada, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya ve Japonya yer almaktadır. Bunların dışında farklı ülkelere de ihracat gerçekleştirilmekte ancak bu oran %4 gibi bir değerle sınırlı kalmaktadır.

Türkiye'de tarım yatırımları avantajlı mı?  Türkiye dört mevsimi bir arada yaşaması, farklı iklim koşullarına ve verimli topraklara sahip olması sayesinde Türkiye'de her yıl ciddi miktarda tarım ürünü yetiştirmektedir.  Merkezi coğrafi konumu, kara, deniz ve hava nakliyesi kolaylığı sebebi ile üretilen ürünlerin ihracatı gibi bir çok unsurda Türkiye'de tarım yatırımlarını önemli kılmaktadır. Bununla birlikte değişen Dünya ihtiyaçlarında gıdanın ön plana çıkması, insanoğlunun her dönemde gıdaya ihtiyaç duyması, insanlığın geleceği için tarım yatırımlarının önemini artırmaktadır.

Türkiye'de yabancı sermaye ile tarım ve tarım teknolojileri yatırımı nasıl yapılır? 4875 sayılı, Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu nedir?  Türkiye'de yabancı sermaye ile yatırım yapılabilir. Bunun için çeşitli devlet destekleri de bulunmaktadır. Türkiye'de yabancı yatırımcıların yatırım yapabilmesi 4876 Sayılı kanun ile güvence altına alınmıştır.

Türkiye'de tarım teknolojileri yatırımı nasıl yapılır? Türkiye tarım yatırımları ile olduğu kadar tarım teknolojileri ve tarım araç gereçleri üretimleri içinde cazip bir yatırım ülkesidir. Çok sayıda tarım aracı Türkiye'de ki fabrika ve atölyelerde üretilebilmektedir.

Türkiye'de tarım ve tarım teknolojilerine yatırım yapmak istiyorsanız, Türkiye tarım yatırımları turumuza katılabilir, detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR - TÜRKİYE'DE OTEL VE TURİZM YATIRIMLARI NASIL YAPILIR? - HOW TO MAKE HOTEL AND TOURISM INVESTMENTS IN TURKEY?

Türkiye'de otel ve turizm yatırımı nasıl yapılır? Türkiye'de otel veya turizm yatırımları yapmak istiyorsanız, hangi alanda faaliyet göstereceğinize karar vermelisiniz. Faaliyet alanı, faaliyet bölgesi, sektör dinamikleri Türkiye'de turizm yatırımları yapmak için önemlidir. Türkiye'de turizm yatırımları yapmak istiyorsanız... Hangi sektörde çalışacağınıza? Yeni bir turizm işletmesi mi kurup, devren bir turistik işletmemi alacağınıza? Lokasyona? Sermaye tutarlarına? İnsan kaynaklarına erişim kolaylıklarına? Dikkat etmeniz, bunları içeren fizibilite dosyaları hazırlatmanız gerekmektedir.

Türkiye'de hangi alanlarda turizm yatırımları yapılabilir?  Türkiye turizmi çok çeşitli olmakla birlikte, bir çok turizm sektöründe yatırım alanı yapmak mümkündür. Otel, Butik Otel, Yiyecek-İçecek, Dağ Otelleri, Deniz Otelleri, Butik Oteller, Yat ve Tekne Turizmi, Deniz Araçları, Eğlence Merkezleri, Sıcak Hava Balonu, Kayak Turizmi Yatırımları, Spor Turizmi Yatırımları, Seyahat Acentesi Yatırımları, Hava Yolu Taşımacılığı, Kara Yolu taşımacılığı, Denizyolu Taşımacılığı, Butik Otel Yatırımları, Bungalov Otel Yatırımları ve daha bir çok turizm alanında yatırım yapabilirsiniz.

Türkiye'de ki turizm çeşitleri nelerdir? Türkiye, Coğrafi konum ve muhteşem Doğası ile Turizm açısında oldukça zengin bir ülkedir. Her ne kadar yaz aylarında Deniz ve Kumsal tatili ön plana çıksa da alternatif turizm çeşitleride ülkemizde oldukça popülerdir. Ülkemizde ön plana çıkan ve hem yerli hem de yabancı Turistlerin oldukça ilgisini çeken Turizm Çeşitleri şöyle sıralayabiliriz :

1. Sağlık Turizmi ve Termal Turizm
Dünya üzerinde sağlık maliyetlerinin artması, bazı tedavilerin yaşanılan ülkede mümkün olmayışı, ulaşımın daha kolay hale gelmesi ile sağlık turizmi kavramı gelişmeye başlamıştır. Hastaların ve hasta ailelerinin rahatlığını sağlamak için tıbbi seçenekleri sunabilmek hedeflenmektedir. Son yıllarda, Türkiye’nin de gelişmiş ülkelerdeki nitelikli sağlık hizmetleriyle rekabet edebilecek düzeyde sağlık hizmetleri sunmasından dolayı dünyanın dört bir yanından tedavi amacıyla turistler gelmektedir. Ayrıca, coğrafi konumu ve sağlık sektöründeki yetişmiş ve eğitimli insan gücü sağlık turizminde Türkiye’nin önemli avantajları arasındadır.

2. Kış Sporları Turizmi
Turizm sektör geliştikçe insanlar alternatif turizm arayışlarına girişmişlerdir. Alternatif turizm bu yüzden yatırımcıların yanı sıra kişileri de cezbetmektedir. Kış turizmi artan alternatif turizmi çeşitlerinde ayrı bir yere sahiptir. Bunun asıl nedeni ise insanların her mevsim bir arayışta olmaları ve kış aylarında yapabilecekleri aktivitelerin sınırlı olmasına bağlanmaktadır. Kış turizmi temalı oteller ise yazın otellerinin açık tutmanın peşine düşmüşlerdir. Bu durumun sağladığı diğer bir yarar ise alternatif turizm çeşitlerine yenilerinin eklenmeye başlamasıdır.

3. Yayla Turizmi
Alışılagelmiş tatil anlayışına göre; deniz, kum, güneş üçlüsü tatilin vazgeçilmezleridir. Fakat insanların doğaya dönme ve sakin bir tatil geçirme isteği, son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş durumda. Sıcak yaz günlerinin bunaltılı havasından kurtulmak ve şehir hayatından uzaklaşmak zihni tamamen yenilemeye yardımcı oluyor. Çeşitli aktivitelere de katılma imkanı sunan yayla turizmi, farklı zevklere sahip insanlara da oldukça cazip geliyor. Doğa sporları için oldukça uygun olan yaylalarda özellikle trekking yoğun olarak tercih ediliyor. Temiz hava ve muhteşem manzaralara sahip bu bölgelerde hava koşullarından dolayı günün her saati aktif olabildiğiniz bir tatil geçirebiliyorsunuz.

4. Akarsu Turizmi
Ülkemizde Rafting için en uygun aylar Mart, Nisan ve Mayıs aylarıdır. Nehir bu dönemde en hızlı akışını sağlamaktadır. Bunun nedeni kar sularının erimesi ile toprağın suya tamamen doymasıdır. Haziran ayı ise nehir kayağı aktivitesi için uygundur. Dünyada ise, Alaska, Magpie River, Rio Upano, Avustralya, Nepal, ve Zambiya akarsu turizmi ile adını duyurmayı başarmış lokasyonlardır. Hem sıra dışı hem de aşırı keyifli bir tatil alternatifi hayal ediyorsanız kesinlikle tavsiye edilebilecek ihtimallerden birisidir.

5. Botanik Turizmi
Türkiye, ekstrem yükseklik farklılıkları, derin vadileri, kayalık yamaçları ve değişen ekosistemler nedeniyle Avrasya boyunca Sedum türlerinin önemli yayılış alanlarındandır. Ülkemizde en çok endemik bitkiye sahip 3 ilimiz 578 bitkiyle Antalya, 478 bitkiyle Konya ve 366bitkiyle İçel'dir. İlimizde Toroslar, Karadağ, Barçın yaylası, Avdan yaylası zengin bir botanik yapıya sahiptir.

6. Dağcılık
Dağcılık sadece belirlenmiş bir dağın doruğuna zirve tırmanışı yapmak ve bu esnada karşılaşılabilecek tüm doğal ve doğal olmayan kişi ya da kişilerden kaynaklı sorunlarla başa çıkmak ve turu tamamlamak amaçlı kurgulanmıştır. Bu spor dalını diğer spor dallarından ayıran en önemli nokta, bir yarışçısının veya seyircisinin bulunmaması ve sporu yapan kişinin üst seviyede disipline ve kendi sorumluluk bilincine sahip olmasıdır. Dağcılık, yaralanma ve ölüm tehlikesinin bulunduğu spor dalları arasında yer alır. Dağcılık, paraşütçülük, kaya tırmanışı, otomobil yarışçılığı, sürat kayağı gibi spor dalları, yoğun bir heyecan faktörü içerir.

7. Golf Turizmi
Alternatif turizm faaliyetlerinin bir kolu da golf turizmidir. Yakın gelecekte daha az atletik hareket gerektiren, daha az aktif sporlara yönelim olacağı varsayılmaktadır. Dünyada deniz kenarında olan yaklaşık 100 kadar golf sahası bulunmaktadır. Ülkemizin Akdeniz kıyıları ve özellikle Antalya, golf sporu için son derece uygun bir konumdadır.

8. Hava Sporları
Türkiye, yamaç paraşütü, yelken kanat, planör, paraşüt, balon gibi hava sporları meraklıları için keşfedilmesi gereken bir ülkedir. Dünyada ilk ortaya çıkışı 18.yy sonlarına uzanan balonla uçuş sporu ülkemizde de yoğun ilgi görmektedir. Uzun yıllardır bireysel sportif amaçlı yapıldığı gibi, Turistik yörelerimizdeki yerel etkinliklerde balonla kent turları düzenlenmektedir. Balon, içine doldurulan sıvı propan gazının ısıtılması ile havalanır.

9. İnanç Turizmi
Gerek ilkçağ medeniyetlerinin Anadolu’da gelişmesi, gerekse Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde havarilerin, ortaçağda ise Musevilerin bulundukları ülkelerde karşılaştıkları ağır baskı ve yok etme politikaları sonucu Anadolu topraklarına sığınmış olmaları ve hoşgörü ile karşılanmaları, Türklerin kendi dini olan İslamiyet’e ait eserlerin yanısıra, çok sayıda kilise, sinagog ve diğer mabetlerle dini eğitim veren okul ve vakıfların Anadolu’da yer almasına neden olmuştur.

10. İpek Yolu
İpek Yolu, bugün de olağanüstü bir tarihsel ve kültürel zenginlik sunmaktadır. Bu yol, Orta Asya'yı Avrupa'ya bağlayan bir ticaret yolu olmasının ötesinde, 2000 yıldır bölgede yaşayan kültürlerin, dinlerin, ırkların da izlerini taşımaktadır. Bu rotada ilerleyebileceğiniz bir tatil hayal etmek oldukça kolay. Bir sürü tarihi öğeye ve öğrenebileceğiniz kültürlere hayran kalacaksınız. Bu seyahat sizin için kesinlikle muazzam bir anı olacak.

11. Kongre Turizmi
Kongre turizmi, ülkeye varlıklı ziyaretçi çeken bir turizm koludur. Kongrelere katılmak için gelenler, varlıklı, iyi eğitim görmüş, alışverişte cömert, kongre süresi sonunda ülkede kalarak tarihi ve turistik bölgeleri ziyaret etmek isteyen ziyaretçilerdir. İstanbul’da kongre turizminin gelişmesi, kongrelere gelecek ziyaretçi talebine uygun lüks otel, butik otel, yeme içme mekanı, alışveriş yerlerinin gelişmesini sağlamıştır.

12. Kuş Gözlemciliği
Kuş gözlemciliği doğayı kuşların dünyasından tanımayı sağlayan bir gözlem sporudur. Türkiye'deki toplam kuş türlerinin sayısı Avrupa'nın tamamında bulunan kuş türleri kadardır. Zengin sulak alanlara sahip olması ve kuş göç yolları üzerinde bulunması, ülkemizi kuşlar açısından zengin kılmaktadır. Bu muhteşem macerayı mutlaka denemelisiniz.

13. Mağara Turizmi
Yurdumuzda yaklaşık 40.000 adet mağara bulunmaktadır. Günümüze kadar tüm yerli ve yabancı mağaracı gruplarının inceleyerek belgelendirdiği mağara sayısı yaklaşık 800'dür. Türkiye’nin en uzun mağarası, 15 km’den fazla olan Isparta’daki Pınargözü Mağarası; en derin mağarası ise –1429 ile Mersin’deki Peynirlikönü Mağarası'dır. Türkiye’de 30’un üzerinde mağara turizme açılmış olup, bunların dışında yalnızca uygun ekipman sağlanarak rehber eşliğinde girilebilecek özel ilgi gruplarına yönelik bir çok mağara bulunmaktadır.

14. Su Altı Dalış
Türkiye sularında bulunan önemli batıklar ve su altı mağaraları dalıcılar tarafından keşfedilmeyi beklemektedir. Sıkıcı tatillerden uzaklaşmak, farklı deneyimler yaşamak istiyorsanız su altı sizin için el değmemiş bir cennettir. Bu sporlar hayatınız boyunca aklınızdan çıkaramayacağınız deneyimler elde etmenizi sağlayacaktır.

15. Yat Turizmi
Türkiye, yatçıların her gece değişik, özel demir atacakları koy, körfez ve plajların hazinesidir ve Mavi Yolculuğa ev sahipliği yapmaktadır. İnsanın kara yerine deniz perspektifinden tarihi deneyimi, körfezlerde ve denizlerde rüzgara yelken açmak ve tabiatla birleşmek deneyiminin eşsiz tanımıdır. Genellikle batı ve kuzeybatıdan esen ılımlı rüzgarlar, doğanın tadına varılmasını sağlayarak, uzun yaz mevsimini yatçılık için ideal hale getirmektedir.

Türkiye'de turizm yatırımı avantajlı mı?   Hiç şüphesiz ki artan döviz kurları, Türkiye'nin coğrafi ve ulaşım yapısı, harika doğası, harika denizleri Türkiye'yi turistler açısından cazip hale getirmektedir. Bu da Türkiye'de turizm yatırımlarını cazip hale getirmektedir. Türkiye'de ki turim yatırımları yıllık çalışma getirileri, kira getirileri yanında hızla artan işletme değerleri ile yatırımcılarına oldukça iyi kazandırmaktadır.

Türkiye'de yabancılar turizm yatırımı yapabilir mi? 4875 sayılı, Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu nedir?  Türkiye'de yabancı sermaye ile turizm yatırımı yapılabilir. Yabancılar Türkiye'de turizm yatırımları yapabilirler. Bunun için çeşitli devlet destekleri de bulunmaktadır. Türkiye'de yabancı yatırımcıların yatırım yapabilmesi 4876 Sayılı kanun ile güvence altına alınmıştır.

Türkiye'de ortak sermayeli turizm yatırımı nasıl yapılır? Türkiye'de yabancı yatırımcılar, Türk ortaklar ile mevcut bir şirkete veya kuruluşa ortak olabilir veya ortaklık yeni bir turizm şirketi kurabilirler. Otel, restoran, balon, yat kiralama, uçak kiralama ve bir çok turizm alanında ortak sermayeli işletmeler kurabilir, satın alabilir, devralabilirler.

Türkiye'de turizm yatırımları ne kadar? Türkiye turizm yatırımları, yapılacak işe, lokasyona ve büyüklüğe göre değişmektedir. Turizm yatırımları 1milyon eu dan başlayıp, çok daha büyük tutarlara kadar çıkabilmektedir.

 Türkiye'de otel yatırımları ne kadar? Türkiye'de otel yatırımları lokasyona, otelin büyüklüğüne, otelin kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 1milyon eu.dan, çok daha büyük rakamlara kadar satılık oteller bulunmaktadır. Veya yatırımcılar sıfırdan bir otel kurmaktadırlar.

 Kapadokya'da Otel yatırımı ne kadar? Kapadokya'da otel fiyatları lokasyona, otelin büyüklüğüne ve kalitesine göre değişebilmektedir. Kapadokya genel olarak tarihi evlerin restorasyonu veya kayaların oyulması ile oluşan mağaraların otellere çevrilmesi ile yapılmış ortalama 10+odalı butik otellerden oluşmaktadır. Kapadokya otel yatırımlarında en gözde bölge Göreme bölgesidir. Sırasıyla Uçhisar, Çavuşin Kasabası, Ortahisar Kasabası, Ürgüp Kapadokya'da en çok butik otelin bulunduğu bölgelerdir. Kapadokya'da otel yatırımları 1.5milyon  eurodan başlayıp daha üst rakamlara kadar çıkmaktadır.

Antalya'da otel yatırımları ne kadar?

Türkiye'de Antalya bölgesinde yapılacak işin büyüklüğüne, lokasyonuna ve sektörüne göre ortalama bir turizm yatırım 1milyon eudan başlamaktadır.

Türkiye'de turizm yatırımlarına, şirketlere veya işletmelere nasıl ortak olunur? Türkiye'de daha önce kurulmuş bir turizm işletmelerine yabancı yatırımcılar ortak olabilir. Veya yeni bir turizm yatırımı yapıp ortak alabilirler.

Türkiye'de devren satılık turizm kuruluşları  var mıdır? Türkiye'de hemen hemen her sektörde devren satılık turizm kuruluşları bulunmaktadır. Satılan turizm acenteleri, oteller ve diğer turizm yatırım fırsatları için www.kadost.com - tourism invest bölümünü takip edebilir, yatırım yapmak istediğiniz alanlar ile ilgili yatırım danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Türkiye'de turizm yatırımları yapmak istiyorsanız, Türkiye turizm yatırımları turumuzu inceleyip, bu tura katılıp, Türkiye turizmi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sorularınızın cevabını bu bölümde yoksa ''SIKÇA SORULAN SORULAR'' bölümünü ziyaret ediniz.

 Veya KADOST DESTEK yazınız.

Kapadokya Mustafapaşa Gezilecek Yerler ve Bilgiler

Mustafapaşa antik dönemde adı Sinasos olan eski bir Rum köyü. Kapadokya’nın en doğal kalmış yerlerinden olan Mustafapaşa Ürgüp’e 6 km, Nevşehir’e ise 25 km mesafede bulunuyor. Mustafapaşa gezilecek yerler açısından öylesine zengin ki, Ürgüp’e geldiğinizde buram buram tarih kokan bu şirin kasabaya da en az diğer bölgeler kadar zaman ayırmanız gerekiyor.

Mustafapaşa gezilecek yerler

Kapadokya Mustafapaşa

Mustafapaşa 1924 nüfus mübadelesine kadar Ortodoks Rumlarının yaşadığı ve 700’e yakın taş konağın olduğu bir köymüş. Köyün sakinleri ise o dönemde şarap ve tıbbi ürünler satan varlıklı tüccar Rumlarmış. Mübadeleyle köyün sakinleri Yunanistan’a gönderilip yerine Türk nüfus yerleştirilmiş. Taş işçiliğini sanatsal bir mimariye dönüştüren Sinasos mimarları, bölgede anlatılan bir rivayete göre Mardin’den ve Suriye sınırından gelmiş. Rivayetin gerçek olabileceğini düşündüren ise Mardin’deki evler ile Mustafapaşa evlerinin gerçekten de birbirine çok benzemesi. Günümüzde Kültür Bakanlığı tarafından korunan kasaba 1981 yılında turizme açılmış. Mustafapaşa’da asırlık yaşıyla 93 ev, sayısı 30’a yakın kilise ve şapel görsel bir tarih şöleni sunuyor.

Chez İsmail

Mustafapaşa’nın hemen girişinde , Mehmet Şakirpaşa Medresesinin karşısında sizi Chez İsmail karşılıyor. Mustafapaşa’ya gelen herkesin bu harika insan ile tanışmasını öneriyoruz. Sizi güler yüzüyle karşılayacak ve size görmeniz gereken yerleri tüm sıcaklığı ile tarif edecektir. Kalırsanız tabureyi uzatıp sohbete çağıracak, çayınızı çorbanızı söyleyecektir. Bu güzel insanın dükkanı Mustafapaşa’nın ilk hediyelik eşya dükkanlarındandır. Belki birşeyler almak istersiniz. Almasanızda mutlaka merhaba deyin, Mustafapaşa gezinizi güzel başlatın.

Mustafapaşa Gezilecek Yerler - Mehmet Şakirpaşa Medresesi

Mustafapaşa gezilecek yerler Mehmet Şakirpaşa Medresesi

Mustafapaşa’nın hemen meydanında bulunan Mehmet Şakirpaşa Medresesi kasabanın en önemli Osmanlı eseri. Yapım yılı 1900 olan bu eserin adı Kervansaray olarak da biliniyor. Medresenin mimari planı asimetrik U şeklinde, giriş kapısı ise taç başlıklı yapılmış. Kapının önündeki Arapça kitabede Mehmet Şakir Paşa’nın hayrından bahsedilmiş ve cephedeki mermere bir Osmanlı Tuğrası işlenmiş. Medresenin taç kapısından üstü açık olan avluya girilince sekiz kenarlı sütunlarca desteklenen kemerli bir revakla karşılaşılıyor.

Mustafapaşa gezilecek yerler arasında ilk görülecek yapı olan medrese günümüzde Kapadokya Meslek Yüksek Okulu olarak eğitim amaçlı kullanılıyor. Hemen karşısında ise Mustafapaşa’nın en eski camisi, 1601 yılında yapılmış Cami-i Kebir ile birlikte Şeyh Ali ve Sipahi Camii bulunuyor.

Aziz Nikolaos Manastırı

Mustafapaşa gezilecek yerler Aziz Nikolaos Manastırı

Mustafapaşa’nın biraz dışında ama oldukça yakın dini yapılarından biri olan Aziz Nikolaos Manastırı hem Müslüman hem Hristiyanlarca saygı gören bir manastır. Bir kısmı kagir, bir kısmı kayaya oyulmuş manastır alt seviyede birbirine bitişik dört mekandan oluşmuş. Bu bölümlerden güneyde olan yapının duvar resimleri şimdi zor seçiliyor olsa da, üslup bakımından en önce yapılan olduğunu işaret ediyor. Söz konusu yapıların üstünde ise niçin yapıldıkları anlaşılamamış iki farklı seviyede mekanlar bulunuyor. Bu mekanların güneybatı yönünde beşik tonozlu, iki odalı ve yine işlevi bilinmeyen başka bir kagir yapı bulunuyor. Aziz Nikolaos Manastırı büyük bir bölümü tahrip olmuş şekilde kaderine terkedilse de, Mustafapaşa’da görmeye değer tarihi eserlerden.

Konstantin Helena Kilisesi

Mustafapaşa gezilecek yerler - Konstantin Helana

Mustafapaşa’da hala ziyarete açık ve günümüze sağlam gelebilmiş yapılardan olan Konstantin Helena Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı’nda belediye binasının yanında yer alıyor. Kilisenin kapısının üzerinde bulunan kitabeden 1729’da Osmanlı döneminde yapıldığı ve 1829 yılında Sultan Ahmet, 1850 yılında Sultan Abdülmecit zamanında onarımlar gördüğü yazıyor. 1895’te ise yapıya bir çan kulesi ilave edilmiş. Kesme taş mimarili, bazilikal planlı kilisede bulunan fresklerden ise maalesef günümüze çok anlaşılır sahneler kalmamış. Kilise bazı kaynaklarda Konstantin Eleni Kilisesi olarak da adlandırılıyor.

Aziz Vasilyos Kilisesi

Aziz Vasilyos Kilisesi, Bey Deresi Vadisi’nin doğusunda, Mustafapaşa’nın kuzeyinde kalan ve 19. Yüzyılda Post-Bizans olarak yapılmış bir kilise. Mustafapaşa’dan Sümer Caddesi’ni takip ederek yürüdüğünüzde 15 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Kiliseye merdivenli küçük bir odadan giriliyor. Girişin sağ duvarında Hz. İsa, Hz. Meryem ve Vaftizci Yahya’nın resmedildiği ‘Deesis’ sahnesi bulunuyor. Bölgedeki kiliseler arasında sadece burada bulunan Aziz Yuannis sahnesinin yanında, aziz figürleri ve ‘Naos’daki Pantaktrator İsa’ freksleri arasında yer alıyor.

Aziz Basil Şapeli

Mustafapaşa gezilecek yerler Aziz Basil Şapeli

Kasabanın yaklaşık 2 km batısında kalan Aziz Basil Şapeli İkonaklastik döneme tarihlendirilmiş, iki apsisli ve dikdörtgen planlı bir yapı. Tavanları düz olarak yapılmış ve iki nefli şapeli sütunlarla desteklenmiş. Batı nef duvarlarındaki yarı kabartma sütunlar kırmızı aşı boyasıyla boyanmış ve aralarına nişler yerleştirilmiş. Doğu nefinin duvarları ise bitkisel ve geometrik desenlerle süslenmiş. Bu nefin yakınında kilisenin banisine ait olduğu düşünülen bir de mezar bulunmuş. Nefin apsisi tasvir yerine patrik isimlerinin yazıldığı üç malta hacı ve palmetlerle bezenmiş. Sırasıyla İshak, İbrahim ve Yakup peygamberi simgeleyen bu haçlar, bazı araştırmacılara göre Golgota 3 hacını veya cenneti temsilen yapılmış. Tavanda yer alan büyük haç motifi ise yine geometrik ve bitkisel şekillerle süslenmiş. Bu haçında kornişte bulunan yazıtta belirtildiğine göre Aziz Konstantinos’u temsil ettiği düşünülüyor. Ayrıca apsisin ön yüzünde Aziz Basil ile Aziz Gregorios’un resmedildiği önemli sahneler de bulunuyor.

Saklı Vadi (Baltanın Yeri) / Aziz Grigorios Kilisesi

Mustafapaşa Geilecek Yerler - Balta'nın Yeri

Kapadokya’nın en güzel vadilerinden biri olan Saklı Vadi adını, bölgeyi konser ve piknik alanı olarak düzenleyip halka açan sahibi Mehmet Balta’dan almış. Gerçekten de saklanmış gibi bulunması zor olan vadiye Mustafapaşa’nın meydanından güneybatı yönüne yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Vadinin girişinde göreceğiniz Aziz Grigorios Kilisesi bazilika tarzında yapılmış küçük bir kilise ve yıkıldığında Rumlar tarafından tekrar yapılmış. Tek apsisli kilisenin içinde kilisenin onarımında çalışanlara ait olduğu sanılan iki de mezar bulunuyor.

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi

Mustafapaşa Gezilecek Yerler Sanat ve Tarih Müzesi

Mustafapaşa gezilecek yerler arasında bulunan Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi sonradan restore edilen 150 yıllık bir konakta kurulmuş Kültür Bakanlığı’na bağlı özel bir müze. Kapadokya kültürünü oyuncak bebeklerle anlatarak farklı bir tarz sergileyen müze, bu özelliğiyle Türkiye’de bir ilk olmuş.

Kapadokya’nın tarih evrelerini, sanatını, kültürünü merak ediyor ve hikayesel anlatımları seviyorsanız bu müzeyi mutlaka görün diyoruz. Müzede kullanılan bebeklerin hiç biri fabrikasyon değil, hepsi elle yapılmış ve yurtdışından toplanmış. Pazartesi hariç her gün açık olan müzeyi 10.00-18.00 saatleri arasında gezebiliyorsunuz.

Gomeda Vadisi

Mustafapaşa Geilecek Yerler Gomeda Vadisi

Mustafapaşa Kasabası’nın batı tarafındaki Gomeda Vadisi’ne ‘küçük Ihlara’, ‘Bey Deresi Vadisi’ de deniliyor. Kapadokya’da saklı kalmış, bilinirliği diğerlerine göre daha az olan vadinin doğal oluşumu korku filmlerinin de konusu olmuş. Vadinin girişindeki Gomeda Harabeleri dışında, Bey Deresi’ni takip ettiğinizde vadinin yamaçlarında kiliseler, manastırlar, güvercinliklerle karşılaşacaksınız. Gezinize biraz gizem katmak istiyorsanız ve yanınızda fener bulunduruyorsanız, vadide oldukça fazla sayıda karanlık tünel ve mağaraların olduğunu da söyleyelim. Vadinin bitki örtüsü yürüyüşünüzde rengarenk bir atmosfer yaratacak. Meyve dolu ağaçların dallarına uzanırken uçuşan kelebeklerle de doğanın tadını çıkaracaksınız. Gomeda Vadisi’nde apartman katlarına benzeyen güvercinliklerin resimlerini çekerken biraz da insan elinden çıkmış sanat görmek istiyorsanız, vadiye henüz girmeden hemen sağ tarafta yer alan Alakara Kilisesi’ni gezmenizi öneririz. Tek apsisli yapıdan günümüze birkaç sanat eseri freks kalmış. Bu frekslerde ise aziz ve melek resimleri ile Kutsal İsa ve 12 havariler tasvir edilmiş.

Asmalı Konak

Mustafapaşa Gezilecek Yerler - Asmalı Konak

2002 yılında herkesi ekrana bağlayan ve yayınlandığı saatlerde sokakların boşaldığı dizi, adını 1887’de inşa edilen bu konaktan almış. Aradan yıllar geçse de unutulmayan dizinin ev sahibi konak, günümüzde otel ve restoran olarak Old Greek House adıyla hizmet veriyor.

Maraşoğlu Köprüsü

Mustafapaşa gezilecek yerler - Maraşoğlu Köprüsü

Mustafapaşa gezilecek yerler arasında hemen fark edeceğiniz Maraşoğlu Köprüsü’nden bahsetmeden kasaba tanıtımını bitirmek istemedik. Üç gözlü bu köprü 1865 yılında iki mahalleyi birleştirmek amacıyla inşa edilmiş. Eğer fotoğraflamak isterseniz Cumhuriyet Meydanı’ndan gireceğiniz Zafer Caddesi’nin biraz ilerisinde bulunuyor.

(kaynak: wikepedia - kapadokyadayim website)

Gomeda Vadisi | Kapadokya

gomeda-vadisi-1-genel

Ihlara Vadisi’ne benzeyen jeomorfolojik oluşumuyla ‘Küçük Ihlara’ diye de bilinen, ‘Şeytan Deresi’ ya da ‘içinde gerilim filmi çekilen vadi neresi?’ diye sorulduğunda işaret edilen Kapadokya’nın bir harikalar diyarı daha, Gomeda Vadisi ! Bu küçük vadinin içine hem cıvıl cıvıl bir doğa, hem hafiften ürküten bir esrar, hem de rengarenk kelebekler sığmış.

gomeda-vadisi-1-genel

Gomeda Vadisi

Vadiye Ürgüp’ün 5 km. uzağındaki Mustafapaşa kasabasından girildiğinde ilk göze çarpan, vadiye adını da veren Gomeda Harabeleri oluyor. Sonrasındaki 1,5 km’lik yürüyüş parkurunda ise vadiden süzülerek akan Bey Deresi’yle beraber, kelebekler ve dalları dolmuş taşan meyve ağaçları eşlik ediyor bu gizemli keşfe. Kapadokya’nın altını bir ağ gibi saran ucu bucağı belli olmayan tüneller ve içi zifiri karanlık mağaralarla dolu Gomeda Vadisi, hem doğaya tutkun, hem de gizem arayan gezginler için farklı bir atmosfer. Mağaralardan biri çok eski zamanlardan beri yağmur sularının biriktirildiği bir hazne gibi kullanılmış ve günümüzde de yürürken sıklıkla görülebilecek kavak ağaçlarını sulamak için kullanılmaya devam ediliyor. Vadinin devamı Üzengi olarak geçiyor ve 2 vadinin toplam yürüme parkuru 6 km’yi buluyor. Yürürken eskiden Kapadokya güvercinlerinin yuvalandığı güvercinliklerle karşılaşacak, güvercinlerin yaz aylarında hala uğradığı boyalı figürlerle bezenmiş güvercinliklerin resmini belki de en iyi Gomeda Vadisi’nde çekeceksiniz. Bazen tek, bazen 6-7 katlı büyük apartmanları andıran güvercinlikler sanki kocaman kaleler gibi hem ihtişamlı hem de ürkütücü görüntülere sahip. Bölge halkı bu güvercinlikleri gübre elde etmek için hala kullanıyor. Her birinin mimarisi farklı ve bazılarının taştan örüldüğü, bazılarının önlerine işlenmiş motiflerin sanat eseri gibi özenle yapıldığı görülüyor.

Güvercinliklerden sonra vadi daha bir genişliyor, sonlara doğru ise susadığınızda avucunuza kaynağından doldurup içebileceğiniz doğal maden suyu kaynağı karşılıyor sizi. Gomeda Vadisi’nin biraz dışında Üzengi İçmecesi diye de bilinen buram buram kükürt kokan bu kaynak suyunun safra kesesine, sindirime, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği söyleniyor.  Vadide çıplak ayakla suya değmenin keyfi için ise en güzel zamanlar ilkbahar ve sonbahar ayları.

Gomeda Vadisi’nin Kapadokya’yla özdeşleşen peribacalarına pek rastlanmadığından olsa gerek, şanı yürüyen diğer vadilere göre hep daha az ziyaretçisi olmuş. İlk bilinen Gomeda Vadisi sakinleri ise Rumlarmış. Vadinin eski zamanlarda kaya oyuklarında yaklaşık 600 hanenin yaşadığı, 2 kilisesi, 2 nekropolü ve 1 yeraltı şehri bulunan koca bir yerleşim yeri olduğu düşünülmekte.

Gomeda Vadisi’nde bakir bir doğa içinde yürürken tarihi dokularla da karşılaşıyorsunuz. Alakara ve Aziz Basilios Kilisesi freskleriyle göz doldururken, Yeraltı Şehri ve Kaya Kemer’de geçmişiyle merak uyandıran eserlerden.

Alakara Kilisesi

Vadinin yürüyüş rotasının başında hemen sağ tarafta kalan Alakara Kilisesi, günümüzde bir kalıntı halinde. Kayalara oyulmuş kilisenin yapımına Roma döneminde başlanmış. Cumhuriyet sonrası Rum-Türk mübadele dönemlerinde duvar örgüleri genişletilerek vadinin inişine bakan güney yamacındaki bölüm yapılmış ve son şeklini almış. Batı tarafında kullanılmayan bir kapısı bulunuyor. Kilise tek apsisli ve apsise kemerli bir alandan giriliyor. Apsiste Hazreti İsa, 12 havari ve meleklerin tasvirleri frekslerde hala net görülebiliyor. Kemerlerin üzerinde de aziz tasvirleri bulunuyor.

gomeda-vadisi-2-motif

Yeraltı Şehri

Gomeda Vadisi rotasında sağa doğru ilerlerken, 200 metre sonra küçük bir girişi olan yeraltı şehri çıkacak karşınıza. İçerisini görmek isterseniz zamanın biriktirdiği toprak dolgudan sürünerek geçmek zorunda kalacaksınız. Latrine denilen tuvalet kısmı ve yatay dikey tüneller dışında bir sürgü kapı göreceksiniz. Birçok kısımda geçitler maalesef kapanmış.

Kaya Kemer

Gomeda Vadisi’nde akan Bey Deresi ile birlikte yol almak hoşunuza gidecek fakat yer yer üzerindeki kütüklerden atlamak zorunda kalacak ve bazen de ıslanacaksınız. Yeraltı şehrini geçip dereyi takip ederek yürüdüğünüzde büyük kaya bir kemer göreceksiniz. Bu kemerin altında olmak sadece Gomeda Vadisi’nde değil, tarihte bir yerlerde dolaşmak gibi farklı bir tat katacak yürüyüşünüze. Fotoğraf molası için en uygun vadi noktalarından biri de burası. 300 metre sonra ise Aziz Basilios Kilisesi’ne varacak ama görmek için dereyi geçip tırmanacaksınız.

Aziz Basilios Kilisesi

gomeda-vadisi-3-duvar-motifi

Kaya Kemer’i geçtikten 300 metre sonra, kısa bir tırmanışla ulaşılıyor kayaların üzerindeki Aziz Basilios Kilisesi’ne. Bu kilise vadinin zemininden görülmeyen gizli bir mabet gibi. Vadinin batı yakasında kalıyor.

Dikdörtgen planlı, iki apsisi ve iki nefi olan kilise, Bizans İkonoklast dönemin günümüze ulaşmış nadir kiliselerinden. Düz tavanında bitkisel ve geometrik motiflerle bezeli büyük boyutta bir haç bulunuyor. Yapının kornişinde bulunan kitabeye göre bu haçı St. Konstantin Malvarian Köprüsü savaşından önce rüyasında görmüş, savaş zaferle sonuçlanmış ve Hristiyanlık resmi din olarak kabul edilmiş.

Doğuda bulunan ve Gomeda Vadisi’ne bakan nefte ise geometrik ve bitkisel bezelemelerin yanında üç malta haçı bulunuyor. Bu haçların üzerinde kimleri temsil ettiğini gösteren tasvirler yerine İbrahim, İshak ve Yakup Peygamberlerin isimleri yazılmış. Uzmanlara göre bu Malta haçları İsa’nın çarmıha gerildiği yer olan Golgota’yı veya cenneti temsilen yapılmış. Bu nefin kapısı kısmen yıkılmış ve yanında kilise banisine ait olduğu düşünülen bir mezar bulunuyor. Batı nefinde ise kırmızı aşı boyasıyla yapılmış yarı kabartma süslemeler var. Aziz Basilios Kilisesi’nin, İkonoklastik Bizans döneminde 726 – 843 tarihleri arasında veya daha geç dönemlerde yapıldığı tahmin ediliyor.

Gomeda Vadisi Nerede?

Gomeda Vadisi Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesinin batısında, Ayvalı’nın kuzeyinde bulunuyor. Ayvalı köyünden başlayıp bir diğer komşu vadi Üzengi ile birleşerek Ürgüp – Mustafapaşa yolunda bitiyor. Vadiye Mustafapaşa’nın içindeki Cumhuriyet Meydanı’ndan da girilebiliyor.

Ayvalı Köyü yoluna girmek için Ürgüp – Mustafapaşa yolunu 2,7 km. takip etmeniz gerekiyor. Köy yolu ayrımından 2 km. sonra yol sağdan tekrar ayrılacak ve siz Gomeda Vadisi nerededir diye kimseye sormadan bir çeşmenin yanında ‘Gomeda Harabeleri Vadisi’ tabelasını göreceksiniz. Bu yol kış aylarında vadiyi gezebilmeniz için en uygun yol. Vadiye girmeden aracınızı park edebileceğiniz küçük bir park alanı da bulunuyor.

Gomeda Vadisi Hikayesi

Gomeda Harabeleri’yle özdeşleşen vadinin tüm Kapadokya rivayetlerindeki gibi perilerin uğrak yeri ve iyilik kötülük savaşlarında muharebe alanı olduğu söyleniyor. Gomeda Vadisi efsanesi ve hikayesi bol bir vadi. Bir rivayete göre kötülük, savaşı kaybedince vadinin karanlık mağaralarının derinliklerinde uzun bir uykuya dalmış. İyilik ne zaman ölürse o zaman uyanacakmış. Vadinin derin mağaraları, nereye ulaştığı belli olmayan tünelleri, karanlık ve esrarengizliğiyle korkutmuyor da değil.

Kayseri-Niğde-Nevşehir üçgeninde yer alan Soğanlı Köyü, Yeşilhisar ilçe merkezine 15 km. mesafede, Kaya kiliseleri ve mağaraların bugünkü evler ile iç içe girdiği bir vadi içerisinde yer almaktadır.

Soğanlı Örenyeri Roma Dönemi’nden itibaren yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Vadi yamaçlarında yer alan Kaya Mekanlarını; Romalılar mezarlık, Bizanslılar ise kilise olarak kullanmışlardır.

Soğanlı M.S. 4. Yüzyıldan itibaren Hıristiyanlığın Kapadokya’daki merkezlerinden biri olmuş ve önemini 7. ve 8. Yüzyıllarda da sürdürmüştür. Kiliselerde yer alan duvar freskleri, stil açısından 10-12. Yüzyılları yansıtmaktadır.

Soğanlı’da kayaya oyulmuş pek çok kilise ve manastır dışında binlerce güvercinlik, mağara ve barınaklar da mevcuttur.

Ihlara-Göreme ve Zelve Vadilerinde görülen kaya yerleşimlerini ve kiliselerin benzerlerini ve bunlardan farklı olarak kubbeli kaya kiliselerini de Soğanlı’da görmek mümkündür.

Tüflerin üzerinde kurulu olan Soğanlı Örenyeri’nde 50’ye yakın kaya kilisesi ve mağara mevcut olup, ancak bunlardan 8 adet kiliseyi gezmek mümkündür. Diğerlerinin kapısı ve pencereleri geçmiş yıllarda örülerek kapatılmıştır.

Kiliselerde mezarlar, İsa Peygamber ve havarilere ait resimler ile İncil’den sahnelerin yer aldığı freskler bulunmaktadır. Ayrıca örenyerinde bulunan peri bacaları, güzelliği ile Soğanlı Vadisi’ne ayrı bir renk katmaktadır.

Soğanlı Örenyeri’nde gezilebilen Kiliseler; Karabaş Kilise, Kubbeli Kilise, Tahtalı (Azize Barbara) Kilise, Yılanlı Kilise, Saklı Kilise,Tokalı Kilise, Ballık Kilise ve Geyikli Kilise’dir.

Soğanlı Köyü’nde köylü kadınlarca yapılarak bütün Kapadokya Bölgesi’nde satılan ve Soğanlı Bebeği adı ile ün yapan bez bebekler, köyün en önemli gelir kaynaklarından biridir.


SULTAN SAZLIĞI MİLLİ PARKI

Sultan Sazlığı Koruma Alanı, İç Anadolu Bölgesinde yer alan Kayseri iline bağlı Develi ve Yeşilhisar ilçelerinin sınırları içerisinde kalmaktadır. Dört tarafı dağlarla çevrili Develi kapalı havzasının en alçak kesimlerinde yer almaktadır. Kuzeyinde Erciyes Dağı, doğusunda Develi Dağı, güneyinde Aladağlar ve batısında Karadağ ile Hodul Dağı bulunmaktadır. 1. Derece Doğal Sit Alanı, Ramsar Alanı ve Milli Park olma özelliklerini taşıması açısından koruma altına alınmıştır.

Adını ve ününü Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’ndeki sultanların avlak yeri olmasından alan Sultan Sazlığı, jeolojik devirlerde volkanik bir dağ olan Erciyes Dağı’nın yükselişiyle birlikte oluşan Develi-Yahyalı-Yeşilhisar ilçeleri arasında kapalı su toplama havzasının ortasında bulunmaktadır. Osmanlı Sultanlarından IV. Murat Revan Seferi’ne giderken 3 aydan fazla bir sürede burada kalmış. Kaldığı süre boyunca hayvanların yiyeceklerinin temini için Yay Gölü içinden bir yol açılarak, sazlığa geçiş sağlanmış. Osmanlı Ordusu’na hizmetinden dolayı da buraya Sultan Sazlığı adı verilmiş.

Sultan Sazlığı, step ekosistemi içerisinde eşine az rastlanan tatlı ve tuzlu su ekosistemini bir arada bulundurması, İç Anadolu step ekosistemi içerisinde sahip olduğu zengin biyolojik çeşitliliği ve Afrika ile Avrupa arasındaki göçmen kuşların kullandığı iki ana kuş göç yolunun bu alanda kesişmesi nedeniyle ülkemizdeki en önemli sulak alanlardan birisidir.

Afrika ile Avrupa arasındaki iki ana kuş göçü yolunun kesişme noktasında bulunması ve iklimi ile bitki örtüsünün de etkisiyle çok sayıda kuşun beslenmesi, barınması, üremesi için uygun ortamı sağlayan Sultan Sazlığı, Manyas Gölü Kuş Cenneti’nden sonra Türkiye’nin en önemli ikinci kuş cenneti konumundadır. Yapılan flora çalışmaları sonucunda alandaki doğal bitki türünün 428 olduğu ve bunlardan 48 tanesinin endemik olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen 48 endemik tür içerisinde yer alan Puccinellia bulbosa ( Grossh) türünün ise dünyadaki tek yayılış alanının Sultan Sazlığı olması bu alanın önemini daha da artırmaktadır.

Sultan Sazlığı’nda bu zamana kadar yapılan kuş sayım sonuçlarına göre maksimum 301 kuş türü sayılmıştır. Sulak alan ekosistemi su seviyesinin değişimine ve aylara bağlı olarak büyük değişiklik göstermektedir. Sultan Sazlığı’ndaki kuşları bulundukları döneme göre yerli, yaz göçmeni, kış göçmeni, geçit olmak üzere 4 ana grup altında toplamak mümkündür.

Tatlı ve tuzlu su ekosistemlerinin bir arada bulunduğu, nadir bir ekosistem oluşu, nesli tehlikeye düşmüş veya düşebilir türlerin de yer aldığı kuş türlerinin beslenme, barınma ve kuluçka alanı oluşu, Avrupa’da turna, flamingo, akbalıkçıl, kaşıkçı kuşlarının bir arada kuluçkaya yattığı tek alan oluşu nedeniyle ulusal ve uluslararası öneme sahip sulak alanlarımızdan birisidir.
Alanda Güney ve Kuzey Sazlıkları, Tuzlu Göller (Yay Gölü ve Tuzla Gölleri),Tatlı Su Gölleri (Eğrigöl, Bağınaltı Gölü, Sarp Gölü, Kanlıgöl), Çayırlıklar ve Tuzcul Bozkırlar bulunmaktadır.

Sazlıklar arasında kayıkla gezilebilir, yeşil, mavi ve sarının yarattığı büyüleyici bir fonda zarafet ve incelik abidesi kuşları fotoğraflayabilirsiniz. Büyük bir kısmı sazlarla kaplı olan Sultan Sazlığı’nda yer yer kamış, kafa otu ve kındıra bulunur. Gölde açık havalarda nilüfer ve süsen, bununla birlikte çok sayıda yüzen saz adacıkları yer almaktadır. Bu tatlı su kompleksi güney ve kuzeyde tuzlu bir göl olan Yay Gölü ile ayrılır.

Milli Park içerisinde yerel pansiyonlar ile dinlenme tesisi olmasının yanı sıra Erciyes’in heybetli görünümü eşliğinde piknik yapılabilecek alan da bulunmaktadır. Sultan Sazlığı’nda çeşitli zamanlarda pek çok fotoğrafçının katıldığı safari ve tabiat fotoğrafları yarışmaları düzenlenmektedir.

Fotoğrafçılığın yanı sıra kuş ve yaban hayatı gözlemi için de Sultan Sazlığı sıkça tercih edilmektedir. Sultan Sazlığı, kuş göç yolunda bulunması sebebiyle kuş gözlemcileri için inanılmaz bir yerdir. Kuşları sazlıkta bulunan gözlem kulesi ve kulübeleriyle ya da kayık turu yaparak gözlemleyebilmek de mümkün. Bu eşsiz kuş çeşitliliğini seyrederek tabiatın döngüsüne şahit olmak alanda yapılabilecek en güzel faaliyet olsa gerek.

Milli Park içerisindeki yürüyüş parkurları ve kulübelerin yanı sıra hem teknolojik olarak donatılan hem de görsel olarak dikkat çeken “Kuş Müzesi” ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır. Müzede, Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda yaşayan 40 kuş türünün kopyasının yer aldığı bölüm ile teknolojik imkânlarla donatılan tanıtım bölümü yer almaktadır. Ziyaretçilerin 5 farklı kamera ile Sultan Sazlığı Milli Parkı’nı izleyebildiği müzede, kuş türlerine ilişkin detaylı bilgiler de ziyaretçilere sunulmaktadır. Aktiviteler hakkında Ovaçiftlik Köyü’nde bulunan ziyaretçi tanıtım merkezinden bilgi alınabiliyor.

Kayseri kendine has mutfağıyla mutlaka tadılması gereken harika lezzetlerle doludur. Yöresel yemek olarak, Develi cıvıklısı ve Yeşilhisar tavası Milli Park’a gelenler için yemeden gidilmeyecek seçenekler arasındadır.

Sultan Sazlığı Milli Parkı’na nasıl gidilir ?
Develi – Yahyalı – Yeşilhisar ilçelerinin oluşturduğu üçgen içerisinde yer alan Sultan Sazlığı, Develi ilçesine 35 km, Yahyalı ilçesine 24 km, Yeşilhisar ilçesine 18 km uzaklıkta olup Kayseri ilinin 90 km güneyindedi

Sultan Sazlığı, çevresinde yer alan önemli yerleşim alanlarından Niğde iline 60 km, Nevşehir iline 80 km, Adana’ya 255 km mesafede olup asfalt karayolu ile kolayca ulaşılabilmektedir. Kayseri Havaalanı merkeze 5 km mesafededir.

Her sabah 08.00’de İstanbul Haydarpaşa’dan kalkan Doğu Ekspresi, Eskişehir- Ankara- Kayseri’ye uğradıktan sonra Kars’a devam ediyor. Güney Ekspresi, her akşam Haydarpaşa’dan 20.00’de kalkıyor, Ankara- Eskişehir- Kayseri’ye uğradıktan sonra Tatvan’a devam ediyor.

Kayseri merkezden Gesi, Ağırnas ve Talas’a her yarım saatte bir belediye otobüsü kalkıyor. Bünyan, Akkışla, Sarıoğlan, İncesu, Yahyalı, Develi ve Tomarza’ya her saat başı dolmuş var. Sultan Sazlığı için Yahyalı dolmuşlarına binilmesi gerekiyor.

Yay Gölü

Göl türü    Tuzlu göl

Havza ülkeleri    Türkiye

Yüzölçümü    20 km2 (8 sq mi)

Ortalama derinlik    2 m (6,6 ft)

Yüzey rakımı    1.071 m (3.514 ft)

Yay Gölü, Türkiye'nin Kayseri ilinde yer alan bir göldür. Erciyes Dağı'nın güneyinde, Develi-Yahyalı-Yeşilhisar-İncesu kasabaları arasında uzanan volkanik kapalı havzaya Sultan Sazlığı-Yay Gölü adı verilmektedir.

Gölün oluşumunda Erciyes Dağı önemlidir. Volkan kütlesi kuzeye eğimli alanın ortasında yükselmesiyle güney kısımları suları dışa akışı olmayan kapalı havza haline gelmiştir. Göl bu alanda 319.000 hektar büyüklüğünde olan Sultan Sazlığının iç kısımlarında yer alır.

Sazlığın kuzeyinde yer alan Tuz Çöl Gölü yazın tümüyle kurur. Bu gölün uzantısı Sobe gölü ve Güneydoğuda yüksek derecede tuzlu yay gölü oluşmuştur. Çöl gölünün doğusunda Şeyhşaban sazlığı, Yay gölünün Kuzeydoğusunda Kepir ve Deve sazlığı, güneyinde ise Sağnı gölü ve Örtülüakar sazlıkları bulunmaktadır. Bu sazlıklar da orta derecede tuzludur. 1 Yay gölünün suları tuzlu iken Sazlığın suları tatlıdır.[2]

Yay gölü (yağışlı mevsimlerde çok genişleyerek 60 km²'yi geçen, kurak mevsimde çok çekilerek 20 km² den de aşağı inen bir göl ki, derinliği 1–2 m, yüksekliği 1017), Erciyes Dağının güneyindeki çok büyük Develi ovasının (1000 km²) bir bölümünü kaplayan bir göldür. Bu ova geniş bir çöküntü alanı olup, Yay gölü (başka bir adı Deve gölü) ve bunun yaygın durumundaki şekli sayılabilen Sultan Sazlığı, bir çöküntü alanın bataklık - sazlık- göl halidir. Yay gölü, bu pek geniş çöküntü alanının en çukurda kalmış çok yayvan bir çanağındadır.[3]

Kuvaterner'de (4. Jeolojik Zaman) gölün düzeyinin şimdikinden 75 m kadar daha yüksekte bulunduğu anlaşılmaktadır.

937,26 km² yüzölçümü olan Sultan sazlığı- Yay gölü çukurluğu suların, sellerin çevredeki tepe, dağ ve platolardan getirdiği alüvyonlarca doldurulan bir çöküntü alanıdır. Düzlük, kenarlardan ortaya doğru alçalır.

Develi Havzası da denilen bu çöküntü alanında yıllık yağış toplamı 300 mm kadardır. Düzlüğe inen başlıca sular Soysallı ve Çayırözü pınarları, Develi deresi, Yahyalı ve Dündarlı dereleri, Yeşilhisar (Akköy) deresidir.

Ağcaşar ve Kovalı Barajları yapıldıktan sonra, çevreden gelen sular bu yapay göllerde toplanmaya başlamış; sazlıkların ve göllerin su kazancı azalmıştır. Yaz kuralığı yaşanan yörede, barajlarda biriktirilen sular, şekerpancarı ekeneklerinin, elma, kiraz, şeftali bahçelerinin sulanmasında kullanılmaktadır.

Sultan sazlığı- Yay gölü düzlüklerinde bazı adalar da bulunmaktadır. Tatlısu bataklarının geniş kesimleri sazlarla, kamışlarla kaplıdır. Kamış kümeleri yüzen adalar halinde de görülür. Bu bataklıklarda birçok gölcük, su aynası da oluşmuştur.

1971'de incelenen ve 1972'de "Su kuşları Koruma Alanı" olarak belirlenen Sultan sazlığı-Yay Gölü DSİ tarafından bütünüyle kurutulmak istenmiştir. Bunun için projeler geliştirilmiş ve uygulama da başlatılmıştır. Ancak, 1974 sonrasında projede değişiklik yapılmış ve bu sulak alan tümüyle kurutulmaktan kurtulmuştur.

Sultan sazlığı-Yay Gölü 21 Nisan 1988'de Tabiatı Koruma Alanı olarak ayrılmış bulunmaktadır. Bu sulak alan yalnız Türkiye'nin değil, dünyanın en önemli kuş habitatları arasında sayılır. Kuşlar bu tatlı ve tuzlu su ekosistemlerinin yan yana bulunduğu alanda güvenlik içindedirler. Kuluçkaya yatan, kışlayan ve konaklayan kuş türlerinin sayısı, yırtıcı ve ötücü kuşlar da içinde olmak üzere 250'dir. Göç mevsiminde bazı kuş toplulukları çok yüksek sayılara erişir. Çeşitli ördek popülasyonu 600 bine, flamingolar 50 bine, angıtlar 10 bine ulaşmaktadır. Bunlar göllerin ve bataklıkların ornitolojik değerini vurgular. Tür zenginliği ve kompozisyonu, barındırdığı büyük popülasyon, değişik habitatların (tuzlu su, tatlı su) bir arada oluşu, flora ve faunası ile uluslararası özellikleri çok yüksek olan A sınıfı sulak bir alan olan Sultansazlığı-Yay Gölü, ülkemizin bir doğa harikasıdır.


Get Information!
Kadost Adventure Tours
You can ask what you have on your mind about our tours and reservations.
Customer Representative
Customer Representative
+90 545 550 66 50
Available